Haber

Samanyolu’nun Şimdiye Kadarki En Hassas 3B Haritası Paylaşıldı

Samanyolu'nun Şimdiye Kadarki En Hassas 3B Haritası Paylaşıldı

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) yan olarak çalışmalarına devam etmekte olan Gaia gözlemevi tarafından toplanan veriler ışığında, galaksimizin ve uzayda çabucak hareket etmekte olan yıldızların şimdiye kadarki en alıngan 3B haritası ortaya çıkarıldı.

MIT Technology Review kadar aktarılan bilgilere tarafından son veriler, Güneş sisteminden 326 ışık yılı uzaklıktaki yaklaşık 300.000 yıldızın son derece alıngan ölçümleriyle birlikte 2 milyardan birazcık daha eksik sayıda yıldızın yerini ve hareketini nokta atışı gösteriyor

Samanyolu’nun şimdiye kadarki en alıngan haritası bu şekilde görünüyor

samanyolu

Oluşturulan yeni 3B harita, müthiş bir görsellik sunmasının yanı sıra Güneş sisteminin Samanyolu’ndaki hareketi hakkında da yeni bilgiler sağladı. Buna kadar yıldızımız, galaksinin merkezine doğu saniyede 7 milimetre ivme kazanarak ilerliyor.

Laf konusu görevin esas amacı, Samanyolu’nun nasıl oluştuğu, Güneş sistemi ve öteki yıldız sistemlerinin kaderi, evrenin genişlemesinin bütünüyle nasıl gerçekleştiği gibi gibi sorulara yanıt bulmak. Ama tahmin edebileceğiniz üzere bunun için ilk olarak yıldızların ve galaksilerin konumlarının ve hızlarının hassas bir şekilde ölçülmesi gerekiyor.

Aslına bakacak olursak Gaia’da yürütülmekte olan çalışmanın 2022’de sona ermesi planlanıyordu oysa gözlemevinde kullanılan teleskobun beklenilenden fazla daha iyi meslek çıkarması, görevin 2024 yılına değin uzatılabileceği ihtimalini doğurdu. Gaia teleskobu emekliye ayrıldığında galaksimizdeki 2 milyardan pozitif nesneyi kataloglamış olacak.

Comments
To Top