Haber

Salgın Sürecinde En Güvenli Uçak Koltuğunun Hangisi Olduğu Açıklandı

Salgın Sürecinde En Güvenli Uçak Koltuğunun Hangisi Olduğu Açıklandı

2020 yılında hayatımızı tutsak bölge koronavirüs salgını, bu salgına alışarak hayatımıza devam etmemize sebep oldu. Artık çok riskli olsa da bazı şeyleri yerine getirmek zorunda kalıyoruz, bunlardan bir adam başına de uçak yolculukları. Hatta ABD Rahatsızlık Denetim ve Önleme Merkezi kadar yapılan açıklamalarda, gezi etmenin COVID-19 riskini artırdığı ifade edilmişti. Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma ise salgın sürecinde nasıl uçak yolculuğu yapılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Arizona Üniversitesi’nde tayin yapan bilim insanları kadar yapılan bir araştırmaya kadar, salgın sürecinde tehlikesiz bir uçak yolculuğu için cam kenarında oturmak gerekiyor. Uçağa binen herkesin bir şekilde koridordan yürümek zorunda olduğunu ifade eden Charles Gerba, yalnızca koronavirüs için değil öteki enfeksiyonlar için de antre tarafının tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Sırça kenarının tehlikesiz oluşu, yalnızca tedbirler alındığında geçerli

Uçak yolculuğu

Yapılan araştırmanın bir numaralı ismi olan Prof. Howard Weiss, sırça kenarının öteki her şeyden önce hareketli alandan bir metre kadar uzak olduğunu söylüyor. Bu bağlamda önemli bir hususa da değinen profesör, sırça kenarının güvenli sayılabilmesi için maske ve el temizliği gibi diğer tedbirlerin de dargın olması gerektiğini açıklama ediyor. Profesöre tarafından yolcuların kimsesiz maske ve el temizliğine dikkat etmesi de yeterli değil. Havayolu şirketleri, uçaklarını mutlaka havalandırmalılar.

Havayolu şirketleri tarafından yapılan açıklamalarda da uçakların tehlikesiz olduğu vurgusu yapılıyor. O Kadar fazla şirketin müşterek kanaati, uçaklarda belli sayıda gezgin olması, orta koltukların kaldırılmış olması, yolcuların hastalık kapmadıklarının kontrolü gibi detaylar ile uçakların belirli bir hacme sahip olup denetleme edilebilirliği, uçakların güvenilir olduğu yönünde. Fakat her şeye karşın salgın sürecinde uçak yolculuğu gerçekleştirmek, önemli anlamda cesaret işi…

Comments
To Top