Haber

Salgın Korkusu ile Geçen 2020 Boyunca Yaşanmış En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Salgın Korkusu ile Geçen 2020 Boyunca Yaşanmış En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını; depremler, hesaplı krizler, işsizlik derken 2020 hemen hemen bütün dünya ve Türkiye için yaşanan en kötü yıllardan biri oldu. Hepimiz koronavirüs aşı çalışmalarına odaklanmışken sene boyunca yeni teknolojik gelişmeler de yaşadık. Bundan Başka söz konusu teknolojik gelişmeler, aslında öyle çok alanda insanlığı bir adım ileri taşıyacak türden.

Scientific American dergisinde yayımlanan Dünya Idareli Forumu raporuna kadar 2020 yılında yaşanan 10 manâlı teknolojik gelişme var. Raporda yayınlanan teknolojik gelişmeler tıp, ulaşım, inşaat gibi öbür alanlarda yaşandı. Ara Sıra umudumuzu kaybettiğimiz 2020 yılında böyle kayda değer teknolojik gelişmeler yaşanmış olması, ileride yaşayacağımız yılların daha iyi olacağı umudunu da beraberinde getiriyor.

2020 baştan başa yaşanan en önemli teknolojik gelişmeler:

Dijital Tıp Mikro iğneler ile ağrısız enjeksiyon Elektrikli hava araçları Kimyada güneş enerjisi Hidrojen yakıtı Düşük karbonlu çimento Sanal çare Gelişmiş genom sentezi Bilgi işlemde uzamsal usul Kuantum sensörleri

Dijital Tıp:

dijital tıp

Zeki saat gibi küçük bir aygıt bile bundan böyle tansiyon ve yürek rahatsızlığı olan kişilerde kalp ritmini zaten ölçüyor. Bu sistemin daha da gelişmesi ve bir zeki saatin bunalım, solunum bozukluğu, alzheimer gibi rahatsızlıkları saptama ve peşine düşüp takip etmesi hedefleniyor. Kişinin gövde ısısı, mide kanaması ve hasarlı DNA durumlarını saptama edecek sensörlü haplarda gelişmeler hızlandı. Bu sayede dijital tıpta yeni bir adım atılması ve sağlık durumu hizmetlerine ulaşmakta zorluk çeken kişilere asistan olması amaçlanıyor.

Mikro iğneler ile ağrısız enjeksiyon:

mikro iğne

Bir kağıttan daha kalın, bir saç telinden daha geniş olmayan mikro iğneler tamamen ne iğne korkusu ne de ağrılı enjeksiyonlar kalıyor. Mikro iğneler, sinir uçlarına hasar vermeden deri altına nüfuz edebiliyor. Hatta bir kremin içine karıştırılarak hasta ne olduğunu anlamadan işlem yapılabiliyor. Fiyatı Yüksek ekipmanlara ve eğitimli personellere gereklilik duymadan sağlık hizmetlerinin yetkisiz olduğu yerlerde ya da evde bile bundan böyle kan testleri ve damar yolu üzerinden tedavi yapılabilir durumda.

Elektrikli hava araçları:

elektrikli hava aracı

Elektrikli hava araçları dönemine epeyce yakın durumdayız. Airbus ve NASA gibi kayda değer kurum ve şirketlerin elektrikli hava aracı projeleri baştan sona karbon emisyonu azalacak, yakıt maliyetleri düşecek ve gürültü kirliliği en üye inecek. Uzun uzaklık uçuşlar için henüz erken oysa şehir halkı içi hava trafiği için kullanılacak elektrikli hava arabulucu konusunda 170 proje olduğu biliniyor. Airbus ise 2030 yılında 100 seyahat elektrikli uçakların kullanımda olacağını söylüyor.

Kimyada güneş enerjisi:

güneş enerjisi

Günümüzde kullandığımız kimyasalların az kalsın tamamının üretimi sırasında fosil yakıtlar kullanılıyor ve bu durumun dünyaya verdiği hasar biliniyor. Yeni teknolojik gelişmeler ışığında artık karbondioksit gibi atık gazlar, güneş enerjisi ile yararlı kimyasalların üretiminde kullanılacak. Güneş ışığı ile faal ışık halkası gelen katalizörlerin gelişmesi, ileride kurulacak güneş enerjisi rafinerilerinin temellerini bugünden oluşturuyor. Bu Nedenle ayrıca daha eksik eski kalıntı yakıt kullanılacak hem de atık gazlar geri dönüştürülmüş olacak.

Hidrojen yakıtı:

hidrojen yakıtı

Hidrojen yandığı süre yeşil renge bürünür ve atık olarak ortaya çıkardığı tek bağlı mahsul sudur. bu nedenle doğaya asgari hasar veren yakıt türlerinden bir tanesidir. 2050 yılına değin hidrojenin kayda değer bir yakacak kaynağı olacağı, 12 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceği düşünülüyor. İmalat ve taşıma gibi yüksek enerjili yakacak ihtiyacı olan alanlarda hidrojenin yakacak olarak kullanılmasının yaygınlaşması ile karbon salınımı ciddi ölçüde azalacaktır.

Düşük karbonlu çimento:

çimento

Kentleşmenin başlıca ihtiyacı betonun esas bileşeni olan çimentodan dünyada yılda 4 milyar ton üretiliyor. Bu üretim süreci, küresel karbondioksit emisyonunun %8’ini oluşturuyor. Kentleşmenin önümüzde 30 yıl içinde daha da artacağı hesaplandığı zaman, üretim kapasitesinin 5 milyar tona çıkacağı ve böylece karbon emisyonunun artacağı düşünülüyor. Çimentonun karbon tutma oranını devirmek, beton bileşenlerinden çimentoyu ayrıntılarıyla hariç tutmak gibi öyle çok önemli proje ile karbon emisyonunun düşürülmesi planlanıyor.

Sanal çare:

sanal tedavi

Tıp alanındaki yeni teknolojik gelişmeler ile klinik deneylerde insan faktörü ortadan kalkıyor. Bir organdan alınan yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinden matematiksel bir model oluşturuluyor ve algoritmalar, aynı organın sanal bir versiyonunu oluşturuyor. Denek aşılar, ilaçlar ve tedaviler bu sanal organlar üzerinde denenerek aradaki insan faktörü çıkarılıyo. Bu Nedenle süreç daha çabuk, daha güvenilir ve daha az maliyetli bir hale geliyor.

Gelişmiş genom sentezi:

genom, genetik

Genetik alanındaki teknolojik gelişmeler, genomları kapsamlı bir şekilde sentezlemenin ve değiştirmenin önünü açıyor. Genetik üzerinde yapılan çalışmaların kolaylaşması ile biyokütle ve atık gazlardaki kimyasallar ayrıştırılabilir, yakıtlar ve inşaat malzemelerinin üretimi sürdürülebilir ışık halkası gelebilir, dirençli bitki örtüsü yaratılabilir hatta insan genomu bitmiş yazılabilir. Gelişmiş genom sentezi ile doğa üzerinde değişim yaratmak olası.

Veri işlemde uzamsal yöntem (Bir başka deyişle gerçek dünyanın sanal gerçeklikteki suni dünyadan etkilenmesi):

uzamsal harita

Büyüyen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile fiziki ve dijital dünya birleşti. Nesnelerin dijitalleşmesi ve üretilen sensörlerin birbirine tepki vermesi ile dünyamız, bir sanal dünya haline dönüştürülebilir durumda. Ancak daha fazlası da olası. Uzamsal bir harita ile keza dijital ayrıca de gerçek dünyada nesnelerin hareket ve etkileşimleri izlenebilir, hatta teftiş edilebilir. Bu uzamsal yöntemin endüstri, afiyet, ulaşım, konut teknolojileri gibi konularda yeni gelişmelerin önünü açacağı düşünülüyor.

Kuantum sensörleri:

kuantum sensör

Bildiğimiz görüş teknolojileri olmadan görebilen akıllı aletler ya da insanların beyin aktivitelerini izleyen taşınabilir tarayıcılar bundan böyle imkansız yok. Kuantum algı olarak isimlendirilen bir teknoloji ile nesnelerin farklı enerji durumlarındaki elektronlarını algılayarak hassas bir şekilde çalışan kuantum sensörleri, görünenden fazla daha fazlasını bilmemizi sağlayabilir. Bu teknoloji oldukça pahalı ve karmaşık durumda ancak yeni teknolojik gelişmeler ile yeni başvuru alanları oluşturulabilir ve çok daha uygun fiyatlı örnekleri ile tanışabiliriz.

Bütün dünya ve Türkiye Covid-19 aşı çalışmalarına odaklanmışken bilimin diğer alanları yeni teknolojik gelişmeler üretmeye devam ediyor. Listedeki teknolojik gelişmelerin parlama noktası 2020 yılı olsa da çalışmaların çoğunun temelleri yıllar önce atılmıştı. Bu teknolojilerin son kullanıcıya ne zaman ulaşacağını ise heyecanla takip ediyoruz.

Comments
To Top