Haber

Sağlık Bakanlığı, İnternetten COVID-19 Tanı Kiti Satışına Erişim Engeli Getirdi

Sağlık Bakanlığı, İnternetten COVID-19 Tanı Kiti Satışına Erişim Engeli Getirdi

Koronavirüs kapmış bireylerin saptama edilmesini karşılayan teşhis kitleri, internete düştü. Durumun saptama edilmesi üstüne harekete geçen Sıhhat Bakanlığı, çabuk bir şekilde tepkime alarak, teşhis kitlerinin internetten satılmasının önüne geçti ve ilgili sitelere erişim engeli getirildi.

Olağan koşullarda COVID-19 teşhis kitlerinin internet üzerinden satılması yasaklanmış. Ama bir takım kesimler, nereden tedarik edildiği bile muhakkak olmayan bu kitlerini sosyal ağ veya alışveriş siteleri gibi mecralardan satışına devam etti. Bakanlığa gönderilen 90 bildirimin tümünü ayrıntılı bir şekilde inceleyen Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Başkanlığı yetkilileri, bunlardan 39 tanesinde deneme kitlerinin satıldığı veya tanıtımın yapıldığını belirledi. 

COVID-19 test kiti satan birey ve kurumlar, denetlemeden geçirildi

COVID-19 Test kiti

Edinilen bilgilere göre Sağlık Durumu Bakanlığı’na gönderilen 90 bildirimin 28 tanesinde, dağıtılmış internet sitelerinde test kitleri satıldığı aktarılıyordu. Üstelik bu bildirimlerden 20’si, Türkiye’deki bilindik alışveriş platformlarına yönelikti. Bu konuda ilgililere ulaşan bakanlık yetkilileri, ürünlerin satışının durdurulmasını istek ettiler. An itibarıyla deneme kitlerinin hala listelenmekte olduğunu oysa bunların “Tükendi” olarak satıştan kaldırıldığını görüyoruz.

Bakanlık, COVID-19 test kitlerinin sadece internet siteleri üzerinden satılmadığını da tespit etti. Yapılan incelemelere göre 3 öbür kaynak, bu ürünleri telefon numarası ve WhatsApp üzerinden satıyordu. Bu satıcılar hakkında da gerekli incelemeleri yapan Sağlık Bakanlığı, sorumlularla ilgili uygulanması gereken prosedürü gerçekleştirdi.

Comments
To Top