Haber

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Temaslıları İçin Karantina Süresini 14 Günden 10 Güne Düşürdü

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Temaslıları İçin Karantina Süresini 14 Günden 10 Güne Düşürdü

Koronavirüs salgınına ilişkin veriler giderek kritik bir döneme girdiğimizi gösterirken Sıhhat Bakanlığı, Bilim Kurulu nezdinde alınan öğüt niteliğindeki kararları uygulamaya koyuyor. Türkiye genelinde neredeyse tam kapanmanın yaşandığı 5-6 Aralık tarihlerinin ardındaki yeni bir haftaya başladık. 

Bakanlığın son kararı ise Covid-19 hastaları ile temasta bulunanları ilgilendiriyor. Salgının ilk günlerinden bu yandan en az 14 gün olarak belirlenen gerekli karantina süresi, alınan kararla birlikte 10 güne düşürüldü. 

Temaslılar için mimimum gerekli karantina süresi 10 gün, eğer bulgu görülmezse 7 gün: 

koronavirüs istabul

Sağlık Durumu Bakanlığı’nın bu kararı alma nedenine ilişkin demin devlete ait bir tanımlama yapılmasa da koronavirüsün konaklama süresine bağlı güncel verilere göre hareket edildiği söylenebilir. 

Anadolu Ajansı’na tarafından bakanlığın yayınladığı yeni rehberde “Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe dönüşleri sağlanabilir.” açıklaması yer aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni rehberindeki diğer detaylar:

Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir belirti gelişmeyen şahısların karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ama bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Hem yakın temaslı olan ve izlem boyunca belirti gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna tarafından 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir. PCR testi, ama kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. PCR testi olumsuz çıkan ve belirti gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır. Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu başvuru formu yüksek riskli kişilere (ihtiyar bakım evleri, canice infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu hayat alanlar) bakım bahşedilen alanlarda uygulanmaz. Oysa bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla meslek yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir.

Buna tarafından temaslı şekilde Covid-19 şüphesi ile karantina altına girenler, herhangi bir semptom gözlenmezse 8. günde; tekrar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek normal yaşamlarına geri dönebilecekler.

Comments
To Top