Haber

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 Geçirenleri En Az 2 Yıl Takip Edecek

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 Geçirenleri En Az 2 Yıl Takip Edecek

Afiyet Bakanlığı, koronavirüs pandemisi nedeniyle yeni bir tedbirin hayata geçirildiğini duyurdu. Bu tedbir dahilinde Türkiye’nin her yerine, COVID-19 geçirmiş olan vatandaşların sağlık durumu durumlarını kontrol ve peşine düşüp takip edebilmek için merkezler kurulacak. COVID-19 Peşine Düşüp Takip Merkezleri olarak isimlendirilen bu merkezler, Eskişehir ve Ankara’da pilot alan olarak hizmet vermeye başlamış durumda.

Afiyet Bakanlığı tarafından yapılan devlete ait açıklamaya kadar COVID-19 Peşine Düşüp Takip Merkezleri, Eskişehir ve Ankara’dan sonradan önce 24 ildeki 30 sıhhat bölgesinde genişletilecek. İlerleyen süreçte ise Türkiye’nin her uygun bu merkezlerden bulunacak. Peki COVID-19 Peşine Düşüp Takip Merkezleri, tam olarak ne işe yarayacak?

COVID-19 peşine düşüp takip merkezlerinde vatandaşlar, minimum 2 sene peşine düşüp takip edilecek

Koronavirüs

Afiyet Bakanlığı’nın yaptığı yazılmış açıklamaya kadar COVID-19 Peşine Düşüp Takip Merkezleri, hastalığa yakalanmış olan vatandaşların, hastalığı atlattıktan sonradan da peşine düşüp takip edilmesini sağlayacak. Bu bağlamda vatandaşların en az iki sene süreyle bu merkezlerde sağlık durumu kontrolü yapılacak. Bilimsel çalışmaların da yapılacağı merkezlerde, vatandaşların sağlık durumu durumlarında bir değişim olması durumunda hemencecik müdahale edilebilecek.

Vatandaşlar, COVID-19 Peşine Düşüp Takip Merkezleri’ne gitmek zorunda değiller. Yani bu merkezler, gerekli bir hizmet vermeyecek. Hastalığı atlatmış vatandaşlar aranacak ve bu merkeze eğlence edilecek. Gitmek isteyen yurttaş için oluşturulacak randevularla çabuk bir şekilde afiyet kontrolü yapılacak. Merkezler, COVID-19’un uzun vadeli etkilerinin neler olduğunun anlaşılmasına, muhtemel durumlarda vatandaşın kurtarılmasına yardım etmiş olacak.

Comments
To Top