Haber

Sağlık Bakanı’ndan Mutasyon Açıklaması: Ülkemizdeki Tüm Virüs Türleri İnceleniyor

Sağlık Bakanı'ndan Mutasyon Açıklaması: Ülkemizdeki Tüm Virüs Türleri İnceleniyor

İngiltere’de yeni tip Covid-19’un görülmesiyle birlikte bütün ülkeler alarma geçti. Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, eylül ayından beri başlatmış oldukları suş incelemeleriyle birlikte, Türkiye’de mutasyona uğrayan virüsleri tespit edeceklerini açıkladı. Bu incelemeyle birlikte, İngiltere’de görülen SARS-CoV-2 VUI 202012/01 virüsünün Türkiye’de bulunup bulunmadığı da ortaya çıkacak. 

Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla birlikte Türkiye’de salgının başından beri görülen tüm virüs mutasyonlarının çözümleme altına alındığını ve suş incelemelerinin yakın zamanda tamamlanacağını dile getirdi. 

Suş nedir?

covid-19 suş

Suş, bakteri ve virüslerin, genetik olarak özelleşmiş alt gruplarına ad verilir. Kalıtımsal olarak birbirinden çeşitlilik bildiren bakteri ve virüsler, alt gruplara yani suşlara ayrılır. Basitçe izah etmek gerekirse Covid-19 bir virüs türüne, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 VUI 202012/01 ise suş kategorisine giriyor. Son derece manâlı olan suş incelemeleri, her bir suşun farklı ilaçlara ve dış etkenlere aleyhinde olan direncini açığa çıkarabiliyor. 

Eylül ayından beri yürütülen suş incelemeleri, yakında tamamlanacak 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Fahrettin Koca, salgının başından beri ülkemizde görülen bütün virüs tiplerinin tarandığını, eylül ayından beri süren incelemenin ise yakın zamanda tamamlanacağını dile getirdi. Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada Koca, durumu şu sözlerle ifade etti; “RNA virüslerinde değişim beklenen bir durumdur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen bütün virüs suşlarında gen mutasyonunu uyumlu olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir.”

Comments
To Top