Haber

Sağlık Bakanı’ndan Müjde: Covid-19 Aşısının Türkiye’ye Geleceği Tarih ve Miktarı Açıklandı

Sağlık Bakanı’ndan Müjde: Covid-19 Aşısının Türkiye’ye Geleceği Tarih ve Miktarı Açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye için müjdeli haberi verdi. Şu sıralar Covid-19 pandemisi nedeniyle bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni tedbirler geliyor. Bakan Koca, son olarak Türkiye’nin ilk etapta ne zaman ve ne kadar Covid-19 aşısı miktar edeceğini duyurdu. Yapılan açıklamaya tarafından Çin’den aralık ayında 10 milyon doz aşı alınacak. bununla beraber Ocak ayında da 10 milyon doz aşının elimize ulaşması beklenirken, bu sayının iki katına da çıkabileceği belirtildi. 

Covid-19 aşılarının tedariği konusunda tanımlama yapan Bakan Koca, ABD’li Pfizer firması ile başında iki Türk doktorun bulunduğu Alman merkezli BioNTech’in ortaklığında geliştirilen aşının olasılıkla aralık ayında gelme ihtimalinin çelimsiz olduğunu söyledi. Pfizer aşısı ile ilgili olarak “Ruhsatın aralıkta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği sayı 1 milyon. Sene içinde de 25 milyona olabilirliği biçiminde görüşmelerimiz var.” diyen Koca, Çin’den ise manâlı miktarda aşı arz edileceğini söyledi.

Fahrettin Koca aşı 

Önümüzdeki ay Çin’den 10 milyon aşı miktar edilecek

“Çin aşısı için de aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz.” diyen Koca, “Ocak ayında da böyle olacak. Bu sayı 2 katına çıkabilir. Bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak” şeklinde izah etme yaparak müjdeli haberi vermiş oldu. 

Yerli aşımızın devreye girmesi nisan ayı gibi olacak

Koca aşı

Aşılarla ilgili yaptığı açıklamada yerli aşıya da değinen Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, “Yerli aşımızın devreye girmesi nisan ayı biçiminde olur.” dedi.

Bakan Koca’nın yaptığı açıklamalara bakacak olursak Çin’deki aşı başarılı bir tesir oranına sahip olursa 2021’in ilkbahar aylarında Covid-19 pandemisini manâlı ölçüde bitirebiliriz. Geçtiğimiz gün açıklanan kısıtlamaların pandeminin gidişatını olumlu etkileyeceği de düşünülürse bu salgından fazla yakında büyük çaplı olarak kurtulabiliriz. Peki sizler Çin’den gelecek Covid-19 aşılarını yaptırmak ister misiniz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top