Haber

Sağlık Bakanı, Uzun Sürenin Ardından Hasta Sayısı Yerine Vakaları Açıkladı: 28.351 Koronavirüs Vakası Var

Sağlık Bakanı, Uzun Sürenin Ardından Hasta Sayısı Yerine Vakaları Açıkladı: 28.351 Koronavirüs Vakası Var

Koronavirüs pandemisinde bütün dünyada olduğu gibi ülke genelinde fazla ciddi bir artışın yaşandığı bu günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Ülkelerin sosyoekonomik düzeyler, geçmiş tecrübeleri ve imkanlarına kadar ayrı şekilde virüsle çaba ettiğini söyleyen Koca, “Türkiye sağlık sistemi pandemiyi sürpriz olarak karşılamadı. Ülkemizde hastalık görülmesi üzerine yoğun bir çaba dönemine girdik” dedi. 

Bakan Koca: Açık deneme politikasına geçtik

fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de uzun zamandır kullanılan ve sadece semptomu olanların açıklandığı “COVID-19 Jurnal Koronavirüs Tablosundaaçık test politikasına geçeceklerini söyledi. Bakan Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

“Toplumda sık sık tartışılan bir konuya bahsetmek istiyorum. Temmuzdan itibaren hasta kavramını kullanmayı seçim ettik. Dünyadaki hasta karşılaştırmalarında düzen temin etmek, tehlike içeren ağır vakaların sayısını da paylaşmayı seçim ettik. Hastalar, hastanemizde önem oluşturan, hastaneye uzanmak durumunda kalan hastalardır. Ağır hastalar da yoğun bakımda yatanlardır. Sıhhat sistemimize başlıca yükü bunlar oluşturuyordu. Afiyet sistemini tehdit eden bu vakalardır. Vatandaşımız pozitif çıkan, evinde takip edilenlerin hepsinden farkında olmak istiyor. Hepsi sistemimizde belirtilen. Hasta olsun olmasın, testi pozitif çıkanları ve temaslılarını HES üzerinden denetlemek mümkündür. Açık test politikasına geçtik, bulgu göstermeyen artı vakaları da jurnal tabloda vereceğiz.”

Türkiye’de bugün kaç artı vaka sayısı var?

Bakan Koca’nın açıklamalarına göre bugün 164.547 test yapıldı. Hasta sayısı 6.814 iken belirti göstermeyen hastalarla birlikte toplam olgu sayısı 28.351 kişi olarak açıklandı. Ayrıca 168 vatandaşımız da hayatını kaybetti. Bu sayı, Türkiye’de COVID-19 kaynaklı en yüksek jurnal vefat sayısı oldu.

25 Kasım Covid*19 vaka

Bakan Koca, vaka sayılarına ilişkin, “Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük olgu sayısı, yani fazla olan herkes, pozitif hasta sayısı olarak da hem bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yarından itibaren görmüş olacağız. Hastalar dışarıya, yani 6 bin 814 haricen, 21 bini geçen vakamızın hepsi de sistemimizde kayıtlı. Bu belirli kişilerin hepsi izole ediliyor, filyasyonu yapılarak peşine düşüp takip ediliyor. Her gün aranarak semptomu olduğunda semptomlu hasta sayısına ilave edilerek. Geçmişe dönük rakamları da önümüzdeki günler tabloda göstermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

COVID-19 pandemisine yol açan virüsün insanlığın daha önce karşılaşmadığımız bir virüs olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Tanıdıkça çaba stratejimiz ve çare algoritmalarımız da değişebiliyor. Yeni test yöntemleri ortaya çıkabiliyor. Bu, dünyada da bu şekilde seyrediyor. Bir ülkenin fazla fayda gördüğünü ileri sürdüğü tedaviyi bir başka ülke etkisiz ilan edebiliyor. Bilinmezliklerin yanında firmaların, tanıtımlarının da bu dinamikte rol aldığını görmezden gelemeyiz” şeklinde yorumlama yaptı. 

Büyükşehirlerde çoğaltma var

Büyükşehir Covid-19

Bakan Koca’nın açıklamalarına göre ülkemizde hemen azami fazla İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerde yaşanıyor. Bu büyükşehirlerde servis doluluk, yoğun bakım doluluk ve solunum cihazı doluluk oranları da açıklandı. Buna göre İstanbul’da servis doluluk oranı yüzde 61,7 düzeyine çıktı. Yoğun bakımların yüzde 69,5’i dolmuş durumdayken solunum cihazlarının ise yüzde 41,8’i kullanılıyor. İstanbul’la birlikte Bursa ve İzmir’in üçüncü zirveyi yaşadığını söyleyen Koca, bazı illerde düşüş başlamış olmasına karşın az önce belirlenmiş bir yargıya varılmadığını açıkladı. 

Comments
To Top