Haber

Sağlık Bakanı: Milli Koronavirüs Aşısının Gönüllülere İkinci Doz Aşaması Başladı

Sağlık Bakanı: Milli Koronavirüs Aşısının Gönüllülere İkinci Doz Aşaması Başladı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koskocoman sorunlara yol açan ve hayatı durma noktasına getiren COVID-19 pandemisi, bütün ülkeleri doğaüstü kararlar olmak zorunda bırakıyor. Bu tehlikeli virüse karşısında savaşmak için insanlığın elindeki en büyük koz ise aşı çalışmaları oluyor. Son dönemde aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haberler gelmeye başladı. Türkiye’nin Aralık 2020’de Çin’den 10 milyon COVID-19 aşısı alacağını ve önümüzdeki aylarda bu şekilde devam edeceğini duyuran Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, bugün yerli aşı çalışmalarıyla ilgili de manâlı bir tanımlama yaptı. 

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “COVID-19’a aleyhinde aşı geliştirme çalışmaları yarışında biz de varız. TÜSEB desteği ile Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen COVID-19 aşı çalışmaları planlanan takvime uygun olarak devam ediyor. Milli aşı adayının gönüllülere ikinci doz uygulaması bugün başladı. Umutluyuz” ifadelerini kullandı. 

Covid-19 yerli aşı

Vaka sayıları artıyor

Dün Türkiye’de uzun bir aradan daha sonra öncelikle açıklanan vaka sayısı, düne göre bugün daha yüksek seviyede seyretti. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı verilere tarafından bugün ülkemizde 168.348 COVID-19 testi yapıldığı ve bu sonuca göre 29.132 kişide COVID-19 virüsüne rastlandığı açıklandı. Bu vakalardan 6.876 tanesi semptom gösterirken 174 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

26 Kasım koronavirüs tablosu

Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada dünyada bütün aşı platformlarında aşı üretmeye çalışan ender ülkelerden biri olduğumuzu ve Nisan 2021‘de ilk yerli COVID-19 aşımıza kavuşmayı hedeflediğimizi söylemişti. İlerleyen günlerde yeni gelişmeler epeyce sizleri koşul hakkında bilgilendireceğiz.

Comments
To Top