Haber

Sağlık Bakanı: Koronavirüs Aşısı, Vatandaşın Sınıfına Göre Değil Riskine Göre Uygulanacak

Sağlık Bakanı: Koronavirüs Aşısı, Vatandaşın Sınıfına Göre Değil Riskine Göre Uygulanacak

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Özgürlük Gazetesine vermiş olduğu röportajda, koronavirüs aşısı ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap verdi. Bu soruların arasında en çarpıcı olanı, aşı uygulamasının neye tarafından yapılacağı oldu. Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtlayan Koca, aşılama esnasında bir derslik ayrımının kuşkusuz yapılmayacağını dile getirdi. 

BioNTech ve Pfizer Covid-19 aşısının zenginlere, Çin’den gelen aşının ise fakirlere uygulanacağı yönündeki iddialar hakkında Fahrettin Koca, Pfizer aşısı yerine niçin Çin’den gelen aşıyı seçim ettiklerinin yanı sıra ilk aşı uygulanan kişilerin arasında kendisinin de olabileceğini de açıkladı. 

“Ahali ileride Çin aşısını yaptırmayı daha fazla seçim edecek”

Sağlık bakanı Fahrettin Koca

Aşı uygulanırken derslik ayrımı yapılması gibi bir durumun laf konusu bile olmadığını gösteren Fahrettin Koca, aşının ilk önce tehlike altındaki vatandaşlara uygulanacağını, daha sonrasında ise Bilim Kurulu ile belirledikleri stratejiye kadar ilerleyeceklerini söyledi ve “Böyle bir fark söz konusu yok, böyle bir fark katiyen söz konusu olamaz. Çünkü bu aşıyla ilgili Bilim Kurulu’nun belirlediği stratejiyi açıklamış olduk. Onu detaylandıracağız. Vatandaşın riskine tarafından, yaşına tarafından, hastalık durumuna kadar aşıyı yapacağız. Sınıfına tarafından yok. Böyle bir şey katiyen laf konusu olmayacak.” biçiminde konuştu.

Sıhhat Bakanı, neden aşılar arası fark yapılmaması gerektiğini ise şu sözlerle belirtti; “Bilim insanlarımız aşıların menşeine bakmadan teknolojisini vatandaşımıza anlattığı sürece, birçok kimse Sinovac veya inaktif dediğimiz aşıyı yapmayı daha çok seçim edecek.”

Çin Sinovac Covid-19 aşısı

Fahrettin Koca, Sinovac adı bahşedilen Çin aşısının kısa, orta ve uzun vadede güvenilirliğine inanıyor. Aşının, güvenilirliği kanıtlandığı sürece birçok ülkede ilk seçim olabileceğinin de altını çiziyor. 

“Ay sonu ya da yılın ilk haftası başvuru formu başlayabilir”

İlk partide 3 milyon doz aşının geleceğini gösteren Koca, bu aşıların Türkiye’ye geldikten daha sonra 15 gün süren bir denetimden geçeceğini söylüyor. Gerekli onaylar verildikten sonra, ay sonunda ya da yılın ilk haftalarında aşı uygulanmasına başlanacak. Fahrettin Koca, kendisinin de bir sağlık çalışanı olduğunu belirterek, “strateji gereği” ilk aşı uygulanan insanların arasında yer alabileceğini dile getirdi. 

Comments
To Top