Haber

Sağlık Bakanı, İlk Süreçte Kimlerin COVID-19 Aşısı Olacağını Açıkladı

Sağlık Bakanı, İlk Süreçte Kimlerin COVID-19 Aşısı Olacağını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün geç saatlerde yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında konuştu. Covid-19 aşı sürecinin tartışıldığı bilim kurulu toplantısı ardından aşılamanın nasıl bir süreçten geçeceğini ifade eden Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, aşılamanın dört aşamada yürütüleceğini söyledi. Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’dan COVID-19 aşılama süreciyle ilgili yorumlama:

Fahrettin Koca, aşı çalışmaları açıklaması

“Anlaşma yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan daha sonra gelmesi beklenmektedir. Bir inaktif virüs aşısının temini için kontrat imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. Aşılama çalışmalarının dört aşılamada yürütülmesi planlanmaktadır. 

İlk aşamada sıhhat çalışanları, 65 yaş üstü ile ihtiyar, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile topluluk yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır. 

İkinci aşamada toplum işleyişi için zorunlu sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri minimum 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak. 

Üçüncü aşama 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor. 

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun açık havada kalan bütün bireyler aşılanacaktır. “

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan yaptığı basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Aşılar geldiğinde önce denetim edilecek

11 Aralık’tan daha sonra gelmesi hedeflenen aşılarla ilgili açıklamalarına aralıksız Bakan Koca, “Aşılar geldiğinde önce Irk Sağlığı ve TİTCH laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır. COVID-19 aşıları ülkemiz standartlarına yerinde bulunduğu takdirde erken başvuru formu izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonradan geçilecek” dedi. 

Tüm gelişmelerin olumlu şekilde ilerleme durumunda Türkiye’nin aşı çalışmalarına erken dönemde başlayan ülkelerden biri olacağını söyleyen Bakan Koca, sürecin gidişatını bu şekilde özetledi.

Comments
To Top