Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan COVID-19 Aşısı ve Mutasyonla İlgili Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan COVID-19 Aşısı ve Mutasyonla İlgili Açıklama

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, pandemi sürecinin başından beri çoğu kez açıklamalarını beklediğimiz bir isim oldu. Son dönemde yaşanan aşı ve dönüşüm gelişmelerinin arkasında da Bakan Koca ve Bilim Kurulu üyeleri bir defa daha bir araya geldi. 

Toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamalarında öne meydana çıkan satır başları ise şu şekilde oldu:

“Salgın baştan başa üzerimde çok ağır bir mesuliyet olsa da her durumda karşınıza çıkıp gelişmeleri sizlere vaktinde ve açık bir şekilde iletmeye çalıştım. Karşınıza her çıktığımda umutla dinlediniz, destek oldunuz. Beni ailenizin ferdi olarak kabul ettiniz Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.

Salgın hastalık ortaya çıkınca ülkemizde kendisini tüm dünya devletleri gibi karanlık bir tünelin içinde buldu. İlk günden beri bilimin ışığıyla o tüneli aydınlatmaya ve önümüzü görmeye çalıştık. Huzurlarınızda bir defa daha Bilim Kurulumuza bu konuda teşekkür etmek isterim.”

Alışkanlıklarımız değişti

covid 19

“Tünelin ucunda bir ışık belirince arkamızdakilerin öne dürüst atıldığına, öne gidenlerin ezmeye çalışmasına da tanık olduk. Bu her ne kadar işimizi zorlaştırsa da bilimden vazgeçmeden yolumuza devam ettik. Bunun en büyük şahidi sizlersiniz. Salgın her alanda bizi etkiledi. Dünyanın ahlâkını bitmiş tanzim etti. Ülkelerin birbirlerinin takviye malzemelerine el koyduklarına şahit olduk. Alışkanlıklarımız değişti, selamlaşma, alışveriş, buluşma aranje etmek, mektep toplantılarına kadar yenilikler oldu. Bunları sancılı değişiklerdi, farkındayım.

Tarih bu yılları hastalığa adını veren 2019’dan başlayarak büyük salgın yılları olarak anacaktır. Almanya’da her bir milyon nüfus başına 325 birey bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti. İsveç’te 789, en çok vefat sayılarına ulaşan ABD’de 984, değişim görüldüğü iddiasıyla gündeme gelen İngiltere’de 984 kişi oldu. Türkiye’de ise 216’ya ulaştı.

Jurnal vaka sayılarımız birincil pik döneminde 80 binlerdeydi. Son günlerde İngiltere gibi ülkeler kontrolsüz olgu artışlarını virüsün mutasyonuna bağlayarak açıklamaya çalışmaktadır. Salgın gelişmiş olduğunu iddia eden, geri kalmış olduğunu sanılanı eşitledi. Ülkemizde de Ekim’in ikinci yarısından itibaren çabuk bir olgu artışı başgösterdi.”

Birçok ilde 100’de 100’e varan yükselme

covid 19

“Hastanelerimiz yoğun bakımlarımız yükü kaldırmada zorlanmaya başladı. Birçok ilde 100’de 100’e varan artma oldu. Yaygın genel tedbirler hayata geçirildi. Salgının seyrine kadar illerimizde tek tek değerleme yapılarak lokal imkanların seferber edildiği, filyasyon takım sayılarının arttırılması yanına, yaygın temaslı takibin yapıldığı bir dönemi yaşadık.

Valilerimiz, il sağlık durumu yöneticileriyle yaptığımız görüşmeleri kamuoyuyla paylaşmaya peşine düşüp takip ettik. Jurnal olgu sayılarında Gaziantep yüzde 66, Tekirdağ, Bursa, İzmir yüzde 60, Trabzon, Adana yüzde 50, Kayseri Kocaeli yüzde 45, Antalya’da yüzde 30, Mersin’de yüzde 30’a varan düşüşler sağlandı. İstanbul’da vaka sayısında önemli düşüş kaydedilirken, bu poliklinik başvurusuna yüzde 50, yoğun bakımda yüzde 20 yansıdı.

İller düzeyinde tüm kaynakların hayata geçirilmesinde yardım ve katkılarına sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Aristokrat ve valilerimize çok teşekkür ediyorum. Dünya virüsün mutasyonuyla ilgili tedbirlere yoğunlaşmış durumdadır. Biz de tedbirleri zaman geçirmeden uyguladık. Bilinmelidir ama bu mutasyon Eylül ayından beri mevcut. Koronavirüs damlacık enfeksiyonla bulaşan bir hastalık. Dönüşüm çarpan etkisi yapabilir. Ama dönüşüm ve varyasyonlar ahenkli olarak taranmaktadır.”

“Değişim konusunda incelemelerimiz devam etti”

covid 19

“Belli Ki o ancak, İngiltere’deki kontrolsüz olgu artışı araştırılırken Eylül ayından beri var olan mutasyon ilgililerin dikkatini çekmiştir. Türkiye başından beri hastalığı önemseyerek tedbirleri en erken alan ülkelerin başında gelmektedir. Mutasyonlar konusunda incelemelerimiz devam etti.

Bugün en çok merak ettiğiniz konunun aşı olduğunu biliyorum. Huzurlarınızda bir kez daha neden inaktif aşı seçim ettiğimizi izah etmek istiyorum. Bilinen en kadim aşı yöntemi inaktif aşı yöntemidir. Virüs uygun ortamlarda çoğaltıldıktan daha sonra öldürülerek onun vücudu tanıması için enjekte edilmesi yöntemidir. Bu aşı türüyle ilk kere bağışıklama amaçlı aşılama yapılmıyor.

Daha önce deneyim ettiğimiz faydasından emin olduğumuz yöntemdir. Hem ülkemizde devam eden aşı çalışmalarından önde dışarı giden üç tanesine inaktif aşılardır. aynı zamanda ülkemizde 2 aşı adayımız insan deneyleri safhasına ulaşmıştır. Aynı şekilde virüs sözde parçacık temelli olarak aşımız da insan deneyleri safhasındadır.”

“Kendi insanımızda etkisi gösterilmiş bir aşıyı kullanmak istediğimiz aşıyı kullanmayı demeç ettik”

covid 19

“Başından beri Türkiye’de klinik çalışması olan kendi insanımızda etkisi gösterilmiş bir aşıyı göstermek istediğimiz aşıyı kullanmayı beyan ettik. Klinik çalışmaların fiziki neticelerini bekleyip, harekete geçirmek için çaba verdik. İnaktif aşımızın faz 3 çalışması başarıyla sürmektedir. Aşılanan gönüllülerin ister reel, ister plasebo aşıyla aşılansın hastalığa yakalanıp, yakalanmayacağı gözlemlemektedir.

Kurumumuzda çalışmanın ara sonuçlarını Bilim Kurulumuza sunmuştur. Bilim Kurulumuzun değerlendirmeleriyle aşımızın ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımıza gösterdiği etkiden emin olduk. Çalışmayı yürüten hocalarımız birazdan detayları paylaşacaktır. Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar.”

Aşılar Pazartesi Türkiye’de

koronavirüs

“Üreticilerin depolarında hazır olarak bizden gelecek habere kadar bir aksaklık olmazsa Pazarı Pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. İnanıyorum ki bugün millet olarak bu darlık zamanından genişlik günlerine geçişimizin habercisi olacak. Milletimizin inanç ve azmi her türlü badirenin üstesinden gelecek büyüklüktedir. Bu güzel haberlerin ülkemiz için insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Bakan Koca keza birincil aşamada 9 milyon kişinin aşılanacağını ve aşılama işleminin de sağlık çalışanlarından başlayacağını açıklama etti. Günde 1,5 hatta 2 milyona değin aşılama yapılabileceğini de Bakan sözlerine ekledi.

Comments
To Top