Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ülkemizdeki Vaka Sayıları 5 Kattan Fazla Arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ülkemizdeki Vaka Sayıları 5 Kattan Fazla Arttı

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının arkasından COVID-19 pandemisine ilişkin yeni talimat yaptı. Virüsün dünyada 69 milyondan fazla kişiye bulaştığını, 1,5 milyonu aşkın insanın ise COVID-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini duyuran Koca, ülkemizin pandeminin ilk dönemindeki pik durumuna göre hemen olgu sayılarında 5 kat artma, ölüm sayılarının ise yüzde 55 arttığını söyledi. 

COVID-19 aşısı hakkında da yorumlama yapan Bakan Koca, Çin’de geliştirilen aşıdan 50 milyon doz alınacağını, daha fazla Avrupa ve ABD’de üretilen mRNA tipi aşılarla ilgili de görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Çin’den 50 milyon doz olarak gelecek Sinovac firmasının inaktif CoronaVac aşısının tanıdık usullere göre geliştirildiğini, mRNA‘nın ise yeni bir teknoloji olduğu için orta ve uzun vadede etkilerinin bilinmediğini söyleyen Koca, bu aşıların da kısa vadede önemli bir sorunla karşılaşmadığını söyledi. 

Aşılar önce teftiş edecek

Sinovac

Ülkemize gelecek bütün aşıların öncelikle bir inceleme sürecinden geçeceğini söyleyen Sağlık Durumu Bakanı, bu süreçte tasdik alan aşıların ücretsiz ve aşamalı bir şekilde halka uygulanacağını söyledi. Bu aşılar, sıhhat çalışanları ve tehlike grubundakiler ilk önce edinmek üzere aşamalı olarak insanlara uygulanacak. Koca’nın açıklamasına tarafından COVID-19 aşısı 14-21 gün arayla 2 doz olacak şekilde yapılacak.

Bazı şehirlerde düşüş var

fahrettin koca

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıklamasına tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te olgu artışlarının düşmeye başladı. Düşüşe rağmen yatan hasta ve yoğun bakım açısından yüksek doluluk oranlarının devam ettiğini açıklayan Bakan Koca, demin birincil günlerde olduğumuzu ve pandemiye aleyhinde ülke olarak hareket etmemiz gerektiğini belirtti.

Hastane doluluk oranı

Aşı şimdilik zorunlu olmayacak

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, aşının zorunlu olma durumunu Bilim Kurulu’yla konuştuklarını, birincil aşamada gerekli olmamasına karar verdiklerini söyledi. Bakan Koca, aşıyı zorunlu tutmak yerine ikna yöntemiyle insanlara kullanmak istediklerini belirtti. Aşılamanın birincil süreçte aile afiyet merkezleri başta olacak şekilde sağlık kuruluşlarında uygulanacağı açıklandı.

Kısıtlamalar ne durumda?

COVID-19 kısıtlama

Yeni kısıtlamalarla ilgili konuşan Bakan Koca, ilk bilgilerin olumlu olduğunu, muhakkak sonuçların ise 2 haftaya ortaya çıkacağını söyledi. Ayrıca yılbaşında da bu kısıtlamaların geçerli olacağını söyleyen Bakan Koca, yılbaşından daha sonra nasıl tedbirler geleceğinin ilerleyen günlerde duruma göre karar verileceğini söyledi.

Jurnal vaka sayıları ne durumda?

Vaka sayıları

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına kadar bugün 204.411 deneme yapıldı. Bu testler sonucunda 31.712 yeni COVID-19 vakası saptama edilirken 217 vatandaşımızın ise hayatını kaybettiği açıklandı. Bakan Koca, 29 Temmuz’dan geçtiğimiz günlere değin açıklanmayan olgu sayılarının yarından itibaren açıklanacağını söyledi.

Güncelleniyor…

Comments
To Top