Haber

Sağlık Bakanı, Çin’den Getirilen Covid-19 Aşısının Testleri İçin Gönüllü Olan Kişi Sayısını Açıkladı

Sağlık Bakanı, Çin’den Getirilen Covid-19 Aşısının Testleri İçin Gönüllü Olan Kişi Sayısını Açıkladı

Bütün dünyada ikinci dalgası başlayan koronavirüs pandemisi, ülkemizde de her yerde manâlı etkiler yaratmaya başladı. Bu noktada yeni tedbirler gelirken bir noktadan da aşı konusunda olumlu haberler geliyor. Geçtiğimiz gün, önümüzdeki ay Çin’den 10 milyon Covid-19 aşısı miktar edeceklerini söyleyen Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, bugün Çin’deki aşıyla ilgili yeni bir tanımlama yaptı. 

Twitter hesabından Çin’den gelen aşıyla ilgili konuşan Bakan Koca, “Ülkemizde Faz-3 çalışmalarına 15 Eylül’de başlanan Çin’de geliştirilmiş Covid-19 aşısı, ilkin gönüllü sağlık çalışanlarına uygulanmıştı. Çalışmaların devamı için bu sabahtan sizlerden gönüllü aradığımızı duyurduk. Gün bitmeden 20 bin tatbik aldık. 83 milyon adına binlerce teşekkür” biçiminde yorumlama yaptı. 

Fahrettin Koca Twitter

Tüm dünya Covid-19 aşılarında olumlu gelişmeler yaşanıyor

Fazla yakında ilk senesini dolduracak Covid-19 virüsü için uzun bir süredir binlerce bilim insanı aşı geliştirmeye çalışıyor. Bu noktada bir takım ülkeler daha ileride olurken, en başarılı ülkeler aralarında ABD, Çin ve İngiltere bulunuyor. Önümüzdeki ay yüksek sayıda dozlarla üretilmeye başlayacak bir takım aşılar arasında Çin’in geliştirdiği bir aşı da bulunuyor. Salgının sıfır noktası olan Çin, diğer ülkelerden daha önce bu aşı çalışmalarına tartı vermişti. şimdi da ülkemize en fazla aşıyı gönderme potansiyeline sahip ülke olan Çin’in aşısının Safha-3 çalışmaları büyük bir önem arz etmeye devam ediyor. 

Fahrettin Koca’nın açıklamalarına kadar önümüzdeki günlerde binlerce gönüllü Çin’den getirilen Covid-19 aşılarını olacak ve sağlık durumu durumları izlenecek. Şu başlıca değin fazla ciddi bir tabi etkisi olmadığı saptama edilen aşının deneme süreci bittikten sonra tehlike grubu öncelikli olmak üzere milyonlarca insana uygulanacak. 

Comments
To Top