Haber

Sadece ABD Başkanının Sahip Olduğu 12 Ayrıcalık

Sadece ABD Başkanının Sahip Olduğu 12 Ayrıcalık

3 Kasım 2020 tarihinde başlayan Amerika Birleşik Devletleri seçiminin gayriresmi sonuçlarına tarafından Joe Biden kazandı ama devlete ait netice az önce belirtilen değil. böylece de netice belirli değil. Yeni ABD başkanı kim olacak diye günlerdir bütün dünya gelişmeleri anlık olarak peşine düşüp takip ediyor. Yeni ABD başkanı herkes tarafından merak ediliyor çünkü ABD, dünyadaki en büyük ekonomik ve askeri güçlerden birine sahip durumda.

ABD başkanı tüm bu büyük idareli ve askeri gücü, sahip olduğu özel ayrıcalıklarla yönetme yetkisi kazanıyor. böylece hem Amerikalılar hem de tüm dünya halkları Yeni ABD başkanı konusunda keza heyecanlı hem de endişeli bir bekleyiş içindeler. Peki, ABD başkanı ne gibi ayrıcalıklara sahip? Bazıları oldukça şaşırtan ayrıcalıkları öğrendiğiniz zaman herkesin nefeslerini tutarak bu seçim yarışını neden izlediğini anlayacaksınız.

ABD başkanının sahip olduğu ayrıcalıklar:

Başkomutanlık yetkisi Yürütme yetkisi Büyükelçileri atama yetkisi Yüksek Mahkeme hakimlerini görev yetkisi Veto yetkisi Milli Muhafızlar’a çağrı ayrıcalığı Özel yolculuk ödeneği Özel mobilya ödeneği ABD başkanı özel uçağı Özel personel ödeneği Ömür boyu koruma hizmeti Özel sinema salonu

Başkomutanlık yetkisi:

abd başkanı, başkomutan

Bir ABD başkanı seçildiği zaman keza devlet başkanı, ayrıca hükümet başkanı ayrıca de başkomutan görevlerini üstleniyor. Başkomutanlık yetkisinin anlamı: ABD’de yer alan bütün eyalet ordularının, silahlı kuvvetlerinin ve deniz kuvvetlerinin en yetkili görevlisi olmaktır.

ABD başkanı başkumandan olarak; ülke dışına asker gönderebilir, askeri zorlama kullanımını onaylayabilir, nükleer silahların kullanılmasını emredebilir ve ordu üstünde özel düzenlemeler yapabilir. Bir Takım durumlarda Kongre veya Senato desteği gerekse bile böylece fazla durumda başkan kendi başına karar verebilme yetkisine sahiptir. 

Yürütme yetkisi:

abd başkanı, yürütme

ABD başkanı hem devlet başkanı hem de hükümet başkanı olduğu için ABD Anayasası’nın ikinci maddesine kadar yürütme gücünü elinde bulundurur. Bu yetki ile; yaptırımların uygulanmasını durdurabilir, genel af kararlarını onaylayabilir ve uluslararası antlaşmaları sonlandırabilir.

bununla birlikte Kongre’ye danışarak olağanüstü hal ilan edebilir ve genel seferberlik ilan edebilir. Kesinlikle, bütün bu kararları aklına estiği gibi alamıyor. Kongre’den, Senato’dan ve bakanlardan aldığı tavsiyeler doğrultusunda bir karar veriyor. Oysa bu konularda son laf ABD başkanına aittir.

Büyükelçileri tayin yetkisi:

abd başkanı, abd büyükelçiliği

ABD seçimlerinin bütün dünyayı etkiliyor olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi, ABD başkanının öteki ülkelerde bulunacak büyükelçileri devir yetkisine sahip olmasıdır. Bu yetkiyi kullanırken Senato çoğunluğunun onayına ihtiyacı var ama neredeyse defalarca bu onayı aldığı için bu yetkinin son derece manâlı olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Yüksek Mahkeme hakimlerini tayin yetkisi:

abd başkanı, yüksek mahkeme

ABD başkanının Yüksek Mahkeme hakimlerini görev yetkisi, lokal anlamda en dinç yetkilerinden bir tanesidir. Çünkü ülkede yaşanan ve tartışma yaşanan böylece fazla konuda Yüksek Mahkeme’nin son sözü söyleme yetkisi var. bu nedenle Amerikalılar göre son derece alıngan konulardan bir tanesidir. 

Veto yetkisi:

abd başkanı, veto

ABD başkanı keza Kongre göre onaylanan yasaları hem de yapılan anayasal değişiklikleri veto edebilir. Bilhassa son ABD başkanı Donald Trump söz konusu veto yetkisini daima kullanmış ve bu nedenle Kongre ile o kadar fazla kere sorun yaşamıştır.

Ancak çoğu yetkisi gibi ABD başkanının sahip olduğu veto yetkisinin de sınırları var. Kongre ve Senato üyelerinin üçte iki çoğunluğu ile başkanın vetosu geçersiz kılınabiliyor. bu nedenle öyle fazla yasanın başkan ile Kongre arasında git – gel yaşadığı biliniyor.

Ulusal Muhafızlar’a çağrı ayrıcalığı:

abd başkanı, ulusal muhafızlar

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Muhafızları her eyalette bulunan, ayrıca eyalete keza de federal hükümete ast olan silahlı kuvvetlerdir. ABD başkanı kendi kararı ile ya da bir eyaletin isteği ile Milli Muhafızlar’ı göreve çağırabilir. 

ABD Milli Muhafızları ordudan farklı olarak ülke içinde asayişi sağlama görevini üstlenmiş ağır silahlı kolluk kuvvetleridir. Son dönemde ülkede yaşanan iç çatışmalarda çoğu kez göreve çağrıldıkları görülmüş ve bu nedenle başkan; millet, Kongre ve Senato tarafından eleştirilmiştir. 

Özel seyahat ödeneği:

abd başkanı, seyahat

ABD başkanı, 50 bin dolar sağlık durumu sigortası ve yıllık 400 bin dolar başkanlık maaşının yanı sıra kendisine özel olarak ayrılmış bir bütçeden yolculuk ödeneği alıyor. Kongre tarafından belirleniyor olan özel seyahat ödeneği, Obama döneminde takvim 200 bin dolardı. 

Özel mobilya ödeneği:

abd başkanı, mobilya

Seçilen ABD başkanı ailesi ile birlikte ülkenin başkanlık ofisi olan Beyaz Saray’a taşındığı için her başkana 100 bin dolar mobilya ödeneği ayrılıyor. Son başkan Donald Trump’ın Beyaz Saray mobilya değişimi için 1,75 milyon dolar harcadığı iddia ediliyor oysa bu rakamın kendi cebinden çıkıp çıkmadığı ise bilinmiyor.

ABD başkanı özel uçağı:

abd başkanı, air force one

ABD başkanları seyahatleri sırasında mavi – beyaz renkli, Boeing 747 model Air Force One isimli başkanlık uçağını kullanıyorlar. Air Force One toplam 4 bin metrekare alana, ameliyat odasına ve başkana özel alanlara sahip. Benzer anda 100 kişiye yemek yemek verilebilen uçağın saatlik masrafı 200 bin dolar olarak biliniyor.

Özel personel ödeneği:

abd başkanı, personel

Beyaz Saray’da başkanın ailesinin yanı sıra böylece fazla kişi daha yaşadığından ve çalıştığından dolayı bu kişiler için yatılı olarak çalışan 100’den artı personel bulunuyor. Aşçı, tesisatçı, temizlikçi, bahçıvan gibi pek fazla personel ile birlikte Beyaz Saray için harcanan yıllık gider ortalama 4 milyon dolar olarak biliniyor. Ekstra masraflar hariç. 

Ömür boyu koruma hizmeti:

abd başkanı, koruma

Devir süresi baştan başa kendisi ve ailesi İç Güvenlik İstihbarat birimleri tarafından korunan ABD başkanları, devir süreleri bittikten sonradan da ömür boyu koruma hizmeti almaya devam ederler. Benzer şekilde başkanların çocukları da 16 yaşına değin söz konusu koruma hizmetinden faydalanırlar.

Koruma hizmeti içine; başkanların görev süresi sonrası aldıkları bedensel tazminat, her başkan için gerçekleştirilen cenaze masrafı, halka açık yollarda direksiyon başına geçmeleri yasak olduğu için şoför hizmeti gibi o kadar fazla tutar daha dahil oluyor. 2017 yılında Sıcacık Servis bütçesinin 1,9 milyar dolar olduğunu hatırlatmakta yarar var. 

Özel sinema salonu:

abd başkanı, sinema salonu

Diğer ayrıcalıkların yanına Beyaz Saray’da bulunan bir sinema salonu fazla kayda değer gibi görünmese bile yalnızca ABD başkanı ve ailesinin sahip olduğu bir ayrıcalık olması açısından muhabere bir nokta.

İlk defa ülkenin 32. başkanı Franklin D. Roosevelt göre Beyaz Saray’da bir oda, 51 koltuklu bir sinema salonuna dönüştürülmüştür. Son first lady Melania Trump için bu salon yeterli gelmemiş olacak ancak, idare birimlerinin bulunduğu Batı Kanadı’nda bir sinema salonu daha açıldı. 

ABD başkanlarının ülke içi ve ülke dışı konularda sahip oldukları yetkileri ve ayrıcalıkları gördüğümüz zaman ABD seçimlerinin ve yeni başkanın bu dek heyecan ve endişe yaratmasının nedeni anlaşılıyor. Bazıları epeyce şaşılacak olan yetkileri, özellikler askeri olanları, duyunca üzüntü hissetmemek güç olsa lüzum. 

Comments
To Top