Haber

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 Kişinin Ölümüne Yol Açan Uçak Kazasının Raporu Tamamlandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 Kişinin Ölümüne Yol Açan Uçak Kazasının Raporu Tamamlandı

5 Şubat 2020’de, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda tüm ülkeyi yasa boğan bir uçak kazası yaşanmıştı. Pegasus Hava Yolları’nın 2193 sefer sayılı uçuşunda Boeing 737-86J tipi uçağın pistten çıkması sonucunda 3 birey hayatını kaybetti, 180 gezgin ise yaralandı. 

Kazanın arkasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Soruşturmada hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı. 6 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda, Kaptan Pilot Mahmut Aslan, ikinci pilot Ferdinant Pondaag almak üzere 4 birey ve bir kurum kusurlu bulundu. Raporda bununla birlikte “kaza öngörülebilir ve engellenebilirdi” ifadelerine yer verildi.

Kaptan pilot, stabil girişim kriterlerine uymadan iniş gerçekleştirmiş

pegasus uçak kazası

Açıklanan rapora tarafından Kaptan Pilot Mahmut Aslan’ın indikten daha sonra 6 saniye her tarafında fren yapmaya gerek duymadığını, pistin nemli ve kaygan olmasına rağmen şiddetli rüzgarın da etkisini göz önünde bulundurmadan bir iniş gerçekleştirdiği dile getirildi. Piste indikten daha sonra mesafenin durmak için tatmin edici olduğunu düşünen Aslan, uçağın otomatik frenleme ve sürat freni sistemlerini kapattığı anlaşıldı. 

Araştırmacı raporunda şu ifadelere yer verildi; “Uçak 6 saniye boyunca pist üzerinde yavaşlamadan ilerlemiş ve pilotlar tarafından yavaşlamak nedeniyle manuel olarak maksimum frenleme yapılmıştır. Sürati düşmeye başlamış olan uçak yerde adaleli kuyruk rüzgarı etkisiyle yavaşlayamamış ve laf konusu kaza meydana gelmiştir.”

Raporda bununla beraber kaptan pilotun engebeli hava koşulları sebebiyle strese girdiğine de yer verildi. Yalova açıklarında uçağa şimşek çarpmasından nedeniyle strese girdiği belirli kaptan pilotun bir an önce inebilmek için aceleci davrandığı ve bu yüzden de hatalı pist seçimi yaptığı anlaşıldı. 

HEAŞ ve iki kule görevlisi kaptanlarla birlikte kusurlu bulundu

pegasus uçak kazası

Yardımcı pilotun gerekli yardımı sağlamadığını ve bu yüzden kazanın oluşumunda kusurlu bulunduğu açıklandı. Yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın kaptan pilota zorunlu uyarıları yapmadığı, yetersiz tecrübesinden dolayı uçağı piste güvenli bir şekilde indirebilmek için kontrolü ele almaya yeltenmediği tespit edildi. 

Yapılan incelemeler sonucunda Havalimanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ (HEAŞ), pistin belirtilen bir bölgesinde lastik temizleme çalışması yapmadığı için kusurlu bulundu. aynı zamanda Yeşilköy ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nda kulede ödev yapan iki kişi, kazanın oluşumunda dikkat yapmadıkları gerekçesiyle kusurlu olarak gösterildi.

Comments
To Top