Haber

Rüyalarda Her Şeyi Görüp Duyabildiğimiz Halde Kokusunu Neden Alamıyoruz?

Rüyalarda Her Şeyi Görüp Duyabildiğimiz Halde Kokusunu Neden Alamıyoruz?

O Kadar çoğumuz sıklıkla rüya görüyor olsak da nasıl bir rüya “gördüğümüzü” çok azımız bütün anlamıyla hatırlayabiliriz. Rüyalar ile ilgili en şaşılacak şeylerden biri de rüyaların genelde görme ve işitme duyularına hitap etmesidir. Çoğumuz, sıklıkla rüya görmemize rağmen ola ki de hiçbir süre rüyamızda bir koku duymadık.

Yapılan araştırmalara kadar rüyalarda bir koku duymak, sandığınızdan bile daha nadir bir şart. Böylece ama; 1998 yılında yapılan bir çalışmada katılımcılardan 2-3 haftalık süreçte her sabahtan uyandıktan sonra gördükleri rüyayı not almaları istendi ve kaydedilen 3.372 rüyadan yalnızca 34’ünde bir koku duyulduğu belirtildi.

Rüyalarda görüp duyabildiğimiz halde niçin koku alamıyoruz?

koklamak

Psikiyatrist Peter H. Knapp, 1956 yılında yayımlanan Sensory Impressions in Dreams’de koku ve ağız tadı duyularının bastırıldığını öne sürüyordu ve buna, aç olsak deha mutfağa gidene değin yemeğin kokusunu arada bir almamızla örneklendiriyor. Keza Knapp’e tarafından koku alma duyusu her zaman açık olsa da zihnimizde bir kokuyu yenilenmek böylece de kolay değil.

Hala tartışılan bir diğer teoriye kadar bilinçaltımızın bir oyunu olan rüyalarda manalı ya da anlamsız bir tüm oluşturmak için kokulara ihtiyaç bulunmuyor. Rüyanızda bir yangın görebilir, ateşin sesini duyduğunuzu düşünebilirsiniz fakat yangını bir tüm haline getirmek için kokuya gereksinim yoktur.

Uyanır uyanmaz yataktan kalkarak rüyanızda ne gördüğünüzü, duyduğunuzu ve koku alıp almadığınızı teftiş edebilirsiniz

kahve kokusu

Peki rüyanızda bir koku duyup duymadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için öncelikle rüya görmeniz gerekiyor oysa bunun için iyi bir uyku son derece önemli. bu nedenle doğru zamanda ve içten şekilde uyuduğunuzdan belirli olmalısınız. Ayrıca uyandığınızda hemen kalkmak da son derece önemli. Uyandıktan sonra “beş dakika daha…” yatma isteği, yalnızca kokuları yok, bütün rüyanızı unutmanıza niçin olabilir.

Bu, kanıtlanmış bir yöntem olmasa da bol bol su içmek, REM uykusu esnasında tuvaletinizin gelmesine ve uyanmanıza niçin olabilir. Dolayısı ile rüyanızın bütün ortasında uyanıp, olan biteni daha iyi hatırlayabilirsiniz. Tabi tuvalete koştururken koku duyup duymadığınızı unutmamanız gerekiyor. 

Comments
To Top