Haber

Rusya’nın Geliştirdiği Koronavirüs Aşısı Sputnik V’nin Denemelerine Önümüzdeki Hafta Başlanıyor

Rusya'nın Geliştirdiği Koronavirüs Aşısı Sputnik V'nin Denemelerine Önümüzdeki Hafta Başlanıyor

Bütün dünyayı etkisi altına bölge koronavirüse karşısında ilk aşıyı tescillediğini geçtiğimiz aylarda duyuran Rusya, Sputnik V adı verilen aşının klinik deneylerine önümüzdeki hafta Hindistan’da başlayacak. Hindistan’da gerçekleştirilecek denemeler için şimdiye değin 180 dek kişinin gönüllü olarak kayıt olduğu bildirildi.

Rusya’nın COVID-19’a karşısında koruma sağladığı bahis edilen Sputnik V aşısının birincil partisinin, aşının Aşama 2 ve Safha 3 denemelerinin yapılacağı yer olan Ganesh Shankar Vidyarthi Tıp Koleji’ne önümüzdeki hafta içerisinde ulaşması bekleniyor.

Rusya’nın kayıtlı koronavirüs aşısı Sputnik V, önümüzdeki hafta Hindistan’da gönüllüler üzerinde denenecek:

Sputnik V

PTI’ya konuşan üniversite müdürü RB Kamal, aşının halk üzerindeki klinik deneylerinin önümüzdeki hafta içerisinde başlayacağını söyleyerek “Denemeler için 180 kadar gönüllü kaydoldu. Araştırma başkanı Saurabh Agarwal, uygulanacak aşının dozajını belirleyecek. Bir doz uygulanacak ve daha pozitif doza ihtiyaç duyup duymadıklarını belirlemek için gönüllülerin durumu izlenecek” ifadelerini kullandı.

Kamal, gönüllülerin yaşamsal değerlerinin ve durumlarının periyodik olarak denetleme edileceğini ve aşının başarılı olup olmadığını atamak için verilerin analiz edileceğinin de altını çizdi. Aşının etkileri bir ay baştan başa gözlemlendikten sonra yetkililerin test sonuçları hakkında bilgilendirileceği ve buna göre karar verileceği aktarılıyor.

11 Ağustos’ta Rusya Sağlık Durumu Bakanlığı göre kayıt edilen Sputnik V aşısı, dünyanın COVID-19’a karşısında birincil tescilli aşısı olma unvanına sahip. Sputnik V’nin yanı sıra Pfizer ve BioNTech’in aşısı da son dönemlerde epeyce popüler. Amerikan Pfizer kadar yapılan açıklamada, geliştirilen COVID-19 aşısının son klinik aşamada %90’dan artı galibiyet oranı elde ettiği duyurulmuştu.

Comments
To Top