Haber

RTÜK’ten Netflix’in İstanbul’da Ofis Açmaya Karar Vermesiyle İlgili Yeni Açıklama

RTÜK’ten Netflix’in İstanbul’da Ofis Açmaya Karar Vermesiyle İlgili Yeni Açıklama

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Netflix Kurucusu Reed Hastings’in yaptığı bazı açıklamalardan bahsetmiştik. Hastings, bu direktifler zarfında Türkiye’ye ofis açma kararı aldıklarını duyurmuş, bu karar Türk yetkililer tarafından da memnuniyetle karşılanmıştı. Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Netflix’in aldığı kararı Twitter üzerinden değerlendirdi.

RTÜK, Netflix konusunda en fazla tartışılan kurumların başında geliyordu. Ancak Netflix, bugüne dek attığı adımlarda, RTÜK’le aleyhinde karşıya gelmemeye özen gösterdi. Sahiden bu durumun son göstergesi de ofis açma kararı olarak karşımıza çıktı. İbrahim Uslu’ysa, Netflix’in aldığı kararın çok uygun olduğunu söyleyerek, diğer platformları da benzer kararı almaya gösteri etti.

“Öteki paydaşlarımızı da daha zinde meslek birliği için Türkiye’ye davet ediyorum”

Netflix İstanbul Ofis

1 Ağustos 2019 tarihinde, yeni bir uygulamanın yürürlüğe girdiğini andıran Uslu, o günden beri de ayrıca yerli ayrıca yabancı platformlarla önemli mesafeler kat edildiğini ifade etti. Netflix’in de bu platformlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan RTÜK başkan yardımcısı, lisans kararından daha sonra alınan ofis açma kararının fazla uygun olduğunu söyledi. Yumuşak Başlı’ya kadar alınan karar, Netflix’in Türkiye’ye güvendiğinin açık bir göstergesi.

Türkiye’nin, en çok dizi ihraç eden ikinci ülke olduğunu söyleyen İbrahim Uysal, Türkiye’nin kültürel ve coğrafik özellikleri konusunda içerik üreticiler için de büyük bir kaynak olduğunu ifade etti. Bu bağlamda Amazon Prime Video, Deezer, Spotify ve Mubi gibi platformlara seslenen Yumuşak Başlı, bu platformları da Türkiye’ye misafir etme ettiğini, bu sayede daha dinç iş birlikleri yapılabileceğini belirtti. 

Comments
To Top