Haber

RTÜK; Sadakatsiz, Ramo, MasterChef Türkiye Gibi Fenomen Yapımlara Ceza Kesti

RTÜK; Sadakatsiz, Ramo, MasterChef Türkiye Gibi Fenomen Yapımlara Ceza Kesti

Son dönemlerde daha fazla çevrimiçi platformlarla ilgilenen ve hatta bu yüzden de yoğun bir biçimde eleştirilen RTÜK, Türkiye’deki popüler dizi ve programları gözden geçirdi. Kurum kadar yapılan incelemelerde, Show TV, Kanal D, Fox TV, TV8 ve Beyaz TV gibi kanallara idari para cezaları yağdı. 

Anadolu Ajansı’nın haberine tarafından RTÜK, Kanal D’nin yeni dizisi Vefasız‘e, Fox TV’de yayınlanan Öğretmen’e, Show TV’deki Ramo‘ya cinayet kesti. Ayrıca Derin Futbol, MasterChef Türkiye ve Gündem Özel gibi programlara da cezalar kesildi. başkaca pek kimsenin bilmediği Anadolu TV, Çay, Süper TV ve Dolunay INT gibi kanallara ise daha ağır yaptırımlar uygulandı.

RTÜK

Edinilen bilgilere göre Vefasız isimli diziye çocuk ve gençleri olumsuz olarak etkilediği için, Ramo’ya ise bir bölümdeki zulüm sahnesi nedeniyle cinayet kesildi. Öğretmen dizisi ise öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği gerekçesiyle yönetimle ilgili para cezasına çarptırıldı. Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol isimli programda ise kullanılan argo dil ve küfür, RTÜK’ün dikkatinden kaçmadı. TELE 1’de yayınlanan Gün Başlıyor isimli programda ise polislerin hiçbir kanıt olmadan zan aşağıda bırakılması nedeniyle yönetimle ilgili para cezası kesildi.

Genelde karşı taraf tartışmalara konu olan Halk TV de RTÜK tarafından para cezasına çarptırıldı. Gündem Özel isimli programda kurulan cümlelerle ilgili olarak kesilen cezada, “kişi ya da kuruluşları tenkit sınırları ötesinde aşağılayıcı, onur kırıcı veya kötüleme niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlal edildiği ifade edildi. TV8’de yayınlanan MasterChef Türkiye programındaki cezanın nedeni ise bir yarışmacıya karşın tavırdı. RTÜK yetkilileri, bir yarışmacının ağlatılarak stüdyodan çıkmak durumunda bırakılmasının insan onurunu zedelediğini belirttiler. 

Comments
To Top