Haber

RTÜK, Deezer ve Tidal’a de 72 Saat İçerisinde Lisans Başvurusu Uyarısında Bulundu

RTÜK, Deezer ve Tidal'a de 72 Saat İçerisinde Lisans Başvurusu Uyarısında Bulundu

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik dinleme platformlarından bir parça başına olan Spotify, geçtiğimiz dönemde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) Türkiye’de yayınlarına devam edebilmesi için lisans talebinde bulunması gerektiği konusunda ihtar almıştı.

İsveç merkezli Spotify da kendisine bilinen 72 saat içerisinde RTÜK’e resmen lisans başvurusunu gerçekleştirmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Twitter’dan yaptığı açıklamada Spotify’ın, 72 saatlik sürenin dolmasına 4 saat kala başvurusunu yaptığı duyurmuştu. Benzer bir şart Deezer ve Tidal için de yaşanıyor.

RTÜK’ten Deezer ve Tidal’a dikkat

deezer

RTÜK, tıpatıp Spotify gibi dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan ve Türkiye’de de kullanılabilen Deezer ve Tidal servislerine de lisans başvurusu için 72 saatlik vakit tanıdığını dile getirdi. Her iki platformun da yerelleştirilmiş Türkiye fiyatları bulunuyor.

Üstteki komite göre yapılan açıklamada, Deezer ve Tidal platformlarının 72 saat içerisinde başvuru yapıp 3 aya tekabül eden yayınlama lisans ücretini peşin olarak ödemeleri halinde yayınlarına devam edebilecekleri dile getirildi.

Yapılan açıklamada gerekliliklerin yerine getirilmemesi halinde yapılacaklar şöyle açıklandı:

“Açıklanmış internet siteleri, uygulama talebini taşıyan dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç avuç içi tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayınlama hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul göre 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh cinayet hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve hem aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar olunur.”

Comments
To Top