Haber

RTÜK Başkan Yardımcısı, Gençlerde TikTok Kullanımı Oranı Hakkında Açıklama Yaptı

RTÜK Başkan Yardımcısı, Gençlerde TikTok Kullanımı Oranı Hakkında Açıklama Yaptı

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, çocukların medya araçlarının etkilerine aleyhinde korunmasına yönelik düzenleme ve kontrol ilkelerine odaklandığı doktora tezinde bulunan ve pandemi sürecindeki güncel durumu özetleyen verileri Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Çocukların eğitime evden devam ettikleri ve sosyal hayattan da en ince ayrıntısına kadar yoksun kaldıkları pandemi döneminde bunun bir yansıması olarak medya araçlarıyla geçirdikleri zamanın da arttığını gösteren Uslu, ‘Birleşik Krallık’ın iletişim alanında düzenlenleyici ve denetleyen kuruluşu olan Office of Communication (Ofcom)’un pandemi döneminde çocukların medya alışkanlıklarına dair yayımladığı araştırma sonuçları oldukça çarpıcı veriler içeriyor. Mayıs ve Haziran aylarında yapılan egzersiz; İngiltere, İskoçya ve Galler’de yaşayan, 9-16 yaş aralığında yer alan ve karantina nedeniyle okullarına gidemeyen çocukların boş zaman ve medya tüketimi alışkanlıklarına odaklanmaktadır. Karantina süreci çocukların ekran karşısında her zamankinden daha pozitif zaman geçirmesine niçin olmuştur. Bayağı yaşam üzerindeki kısıtlamalar onları sosyal medya, oyun ve medya içeriği karşısında fazlaca zaman harcamaya yöneltmiştir. Okul çağındaki çocukların büyük çoğunluğu evlerinde boş zamanı vermek konusunda bir sisteme sahip değildir ve boş zamanlarını aile yerine, kendi odalarında çevrimiçi etkinliklerle doldurma eğilimindedir.’ ifadelerini kullandı.

Bütün medya araçları aralarında pandemi döneminde en yoğun kullanımın görüldüğü uygulamanın TikTok olduğunu ekleyen Yumuşak Başlı, konuyla ilgili “TikTok bu dönemde en popüler sosyal ağ uygulaması konumundadır. Her gün birkaç saatini bu tatbik aleyhinde geçiren çocuklar TikTok için ‘süre öldürmenin (to kill time) en iyi yolu’ ifadesini kullanmışlardır. Çoğunlukla kendi içeriklerini uygulamaya yüklemeyi seçim eden çocuklar, bir takım durumlarda ise platformda ünlü olan (TikTokker) şahısların içeriğini kopyaladıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya konu olan örneklemden TikTok kullanmayanların oranı yalnızca yüzde 7. Uygulamayı kullananlardan kendi videolarını yapıp paylaşanların oranı ise yüzde 66’dır. 16 yaşındaki William’ın uygulamayla ilgili sözleri sinyâl; ‘Sadece 5 dakika geçmek için uygulamaya girerken dahası bakmışım ancak videoları kaydıra kaydıra 2 saat geçmiş, bu hemen hemen bir bağımlılık.’ YouTuber ve TikTokker olarak adlandırılan sosyal medya starlarının sayısının artması, çocukların onları taklit etmesine niçin olmakta ve kendi içeriklerini üretmenin kendilerine para kazandıracağına olan inançlarını arttırmaktadır” biçiminde konuştu.

bununla birlikte çocukların alışılageldik rutinlerinden uzaklaşmaları nedeniyle pandemi döneminde daha az ödev yapma eğiliminde olduğunu bildiren Uslu, kısa videoların ve canlı yayınların çocukların en fazla ilgi gösterdikleri içerikler olduğunu belirtti. Koronavirüs ile ilgili haberlere karşı çocukların gösterdikleri ilgi ise Uysal’ya göre zamanla azaldı.

Comments
To Top