Haber

Romanya’da Ortaya Çıkan Monolit, Gizemli Bir Şekilde Ortadan Kayboldu

Romanya'da Ortaya Çıkan Monolit, Gizemli Bir Şekilde Ortadan Kayboldu

Dün sizlere aktardığımız bir haberimizde, Romanya’da da tıpkı ABD’deki gibi bir monolitin ortaya çıktığından bahsetmiştik. Bu monolit, Romanya’nın kuzey doğusunda bulunan Piatra Neamt’taki tarihi bir alanda ortaya çıkmıştı.

Romanya’da 26 Kasım tarihinde ortaya çıkan bu monolit, ABD’nin Utah eyaletinde ortaya çıkanla benzerlikler göstermesiyle de ilgi çekmişti. Yetkililer ise aniden ortaya çıkan bu monolitle ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.

Romanya’daki monolit de ortadan kayboldu

romanya monolit, monolit

Sizlere haberini dün aktardığımız Romanya’daki monolit, bugün ortadan kayboldu. Aralarında benzerlikler kurulan Utah’taki monolit de cuma günü ortadan kaybolmuştu. Bu iki monolit, farklı alanlara yönlendirilmiş benzerlikler gösterse de aynı yapı değiller. Romanya’daki monolit, Utah’taki hemen şimdi ortadan kaybolmadan önce tespit edildi.

Globalnews’de yer alan habere kadar Romanya’daki monolitte, dağıtılmış çizgiler ve halkalar bulunuyordu. Utah’taki monolitin yüzeyi ise sadeydi. Romanya’daki kaynakla birbirine tutturulmuş ve toprağa gömülmüşken Utah’taki perçinle birbirine tutturulmuş ve bir kayadaki yuvaya gömülmüştü.

utah monolit

Utah’taki monolitin yıllardır orada olduğuna dair ortaya meydana çıkan haberler sonrası bilinmez kişiler tarafından kaldırılması, hakkındaki gizemi daha da artırmıştı. Utah’taki monolitle ilgili ortaya atılan teorilerden bir tanesinde bir sanat projesi olduğu da ifade edilmişti.

Romanya’da yayınlama yapan Ziar Piatra Neamt’teki bir gazeteci, monolitle ilgili olarak “Kimliği belirlenemeyen bir birey, muhtemelen yerli bir kaynakçı, yaptı. Monolit, tıpkı geçen hafta aniden ortaya çıkması gibi bir gecede ortadan kayboldu” ifadelerini kullandı.

Laf konusu bu monolitlerin, Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filmindeki monolite benzetilmesi, entrika teorilerinin ve uzaylı iddialarının da önünü açtı. Bakalım ilerleyen günlerde bu monolitleri kimin yaptığı ve aniden nasıl ortadan kaybolduğu ortaya çıkacak mı?

Comments
To Top