Haber

ROKETSAN’ın Uzaya Gönderdiği Sonda Roketinin Muhteşem Görüntüleri Paylaşıldı

ROKETSAN’ın Uzaya Gönderdiği Sonda Roketinin Muhteşem Görüntüleri Paylaşıldı

Türkiye’nin savunma sanayii sektöründe göğsünü kabartan şirketlerden ROKETSAN, sonda roketi deneme atışlarının başarıyla tamamlandığını duyurdu. 26-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen deneme fırlatmalarının görüntülerini de paylaşan ROKETSAN, bu hamleyle ülkemize yeni bir gurur yaşatmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ASELSAN’ın Gölbaşı’ndaki tesislerinde düzenlenen bir etkinlikte, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin küresel şirketlerin ambargolarının üstesinden gelecek bir ülke haline geldiğini ifade eden ve 30 Ağustos Galibiyet Bayramı dahilinde yaptığı açıklamaları da hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin artık uzay liginde olduğunu açıkladı.

İşte ROKETSAN’ın uzaya gönderdiği o roket

ROKETSAN sonda roketi

Cumhurbaşkanı, ROKETSAN’ın uzaya gönderdiği roket için, uzayın karanlığının bir kere daha aydın olduğunu söyledi. Uydu fırlatma testlerinin tamamen yerli ve ulusal teknoloji ve mühendislik birikimleriyle yapılığını açıklayan Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı’nda yapılan bu fırlatışın çok manâlı olduğunu vurguladı.

ROKETSAN test merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan göre yapılan açıklamalarda, çalışmaların bu kadarla sınırlı kalmayacağı, yeni başarılara imza atılacağı belirtildi. 29 Ekim’de gerçekleştirilen fırlatmayla birlikte 4 kez daha uzaya ulaşıldığını vurgulayan Erdoğan, 2023 vizyonu çerçevesinde kayda değer bir dönüm noktasını daha geride bıraktıklarını açıklama etti.

Sonda roketinin uzaya gönderildiği anlara ait o video

Comments
To Top