Haber

Rockstar Games’in Ana Şirketi Take-Two, Codemasters’ı Yaklaşık 1 Milyar Dolara Satın Alıyor

Rockstar Games’in Ana Şirketi Take-Two, Codemasters'ı Yaklaşık 1 Milyar Dolara Satın Alıyor

Oyun sektörü, bugün dünyanın en büyük sektör dallarından bir tanesi haline gelmiş durumda. Natürel bu heybetli sektörün kendi devleri bulunuyor. Bu devlerden bir tanesi de oyun dünyasının en popüler oyunlarını çıkaran Rockstar Games ve 2K’in sahibi olan Take-Two Interactive.

Günümüzün en popüler spor oyunlarından olan NBA 2K serisini çıkaran 2K ve GTA, Red Dead Redemption gibi büyük markaların sahibi olan Rockstar Games’i kendi çatısı aşağıda barındıran Take-Two, bir stüdyoyu daha yaklaşık 1 milyar dolar karşılığında bünyesine katıyor.

Take-Two, Codemasters’ı satın alıyor

codemasters, codemasters logo

Take-Two Interactive, Dirt ve F1 oyunlarının arkasındaki stüdyo olan İngiltere merkezli Codemasters‘ı da kendi çatısı altına almaya hazırlanıyor. Hisse alımı ve nakit ödeme şeklinde gerçekleşecek bu anlaşmanın maliyeti 994 milyon dolar civarında olacak. Şirketler arasındaki anlaşmanın 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Take-Two, anlaşmayla ortaya koyacağı 994 milyon dolar ile Dirt ve F1 gibi spor oyunlarında uzmanlaşmış bir stüdyoyu bünyesine katmış olacak. Codemasters’ın elinde Dirt ve F1’e ilave olarak World Rally Championship oyunlarının hakları da bulunuyor ancak birincil oyunun da 2024 yılında çıkış yapması bekleniyor. Take-Two, Codemasters’ın lisanslarının ve deneyiminin 2K ile birleşeceğini de dile getiriyor.

Oyun dünyasında bilhassa son yıllarda bu nesil büyük satın alım işlemlerini sık görmeye başladık. Microsoft, eylül ayında id, Arkane ve Bethesda’nın sahibi olan ZeniMax Media’yı satın aldığını duyurmuştu. Ayrıca Sony de elinde bulundurduğu stüdyoların arasına Insomniac Games‘i dâhil etmişti.

Comments
To Top