Haber

Reuters: Apple’ın Otomobili, 2024 ya da 2025 Yılında Piyasaya Sürülecek

Reuters: Apple'ın Otomobili, 2024 ya da 2025 Yılında Piyasaya Sürülecek

ABD merkezli teknoloji devi Apple, uzunca bir süredir münakaşacı bir proje ile gündemde. “Project Titan” isimli bu egzersiz, yıllardır konuşulan lakin bir türlü netleşmeyen bir mesele. İddialara tarafından Apple, bu proje kapsamında bir otomobil geliştiriyor. En Ince Ayrıntısına Kadar elektrikli motora sahip olması beklenen otomobilin otonom sürüş sistemiyle gelmesi bekleniyor. Şirkete yakın bir takım kaynaklarsa, bu otomobille ilgili tarih vermeye başladılar.

Reuters’a konuşan kaynaklar, şirketin 2024 yılında artık arap saçına dönen bu projeyi tamamlayacağını söylüyorlar. Işlem içinde pandemi seyrinin de manâlı olduğunu ifade eden kaynaklar, projenin 2025 yılına ertelenebileceğini belirtiyorlar. Ama yapılan bu açıklamalardaki daha da çarpıcı bir detay var ve bu detaylar, en çok da Tesla gibi otomobil üreticilerini etkileyebilir gibi görünüyor.

Apple, otomobilini öbür bir imalatçı altında lisanslatabilir

Apple Project Titan

Apple’a yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamalara tarafından Apple, aracını kendisi üretmek yerine, başka bir otomobil üreticisine lisanslatabilir. Bunu şöyle düşünebiliriz; bütün teknolojileri Apple’a ait olan bu araç, Toyota markası altında piyasaya sürülebilir. Sahiden bu durum, Tesla’nın işine gelebilir. Zira şu an için rakibi olmayan Tesla, Apple’ın lisanslama yapması durumunda yeni bir marka ile yok, zaten muhalif olduğu bir şirketle karşı karşıya gelebilir.

Reuters’ın haberinden sonradan Apple Project Titan ile ilgili özensiz iddialar ortaya atıldı. Tayland merkezli kaynaklar, aracın şimdiden hazır olduğunu ifade ediyor. Bu kaynağın açıklamalarına tarafından Apple markalı otomobil, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek. Oysa deneyimli bir Apple analisti olan Ming Chi Kuo, Apple markalı otomobil için 2023-2025 yılları arasını işaret ediyor. 

Comments
To Top