Haber

Restoranlara Yönelik Bazı Komisyonları Kaldıran Yemeksepeti’nden Herkese Çağrı

Restoranlara Yönelik Bazı Komisyonları Kaldıran Yemeksepeti’nden Herkese Çağrı

Yemeksepeti’nin açık ara lider olduğu yemek yemek sipariş pazarına Getir ve Trendyol’un da girmesi, rekabet kızıştırmıştı. Fakat salgın nedeni ile rekabetin değil sürekliliğin tartışılması gerekiyor, çünkü yerel işletmeler kısıtlamalardan dolayı çok ciddi zorluklar yaşıyorlar.

Yemeksepeti kurucu ve CEO’su Nevzat Aydın’ın açıklamasına tarafından Yemeksepeti, bundan böyle ödeme yöntemi olarak Cüzdan özelliğinin kullanıldığı siparişlerden kurul almayacak. Ayrıca Gel-Al sipariş ile bahşedilen siparişlerden de komisyon alınmayacak.

Yemeksepeti, Cüzdan ile yapılan ödemelerde alacağı komisyondan vazgeçti:

yemeksepeti cüzdan

Yerel restoranlara destek olmak isteyen kullanıcılar, eğer ödeme yöntemi olarak Cüzdan’ı tercih ederlerse platform, ilgili siparişten komisyon kesintisi yapmayacak. Bu sayede restoranlar ya da zincirler, salgın sürecindeki online siparişlerden daha fazla kazanç elde edebilecekler.

20 milyon TL’lik destek paketi:

nevzat aydın

Nevzat Okumuş, açıklamalarında özellikle minik çaplı işletmelere veya tek restoranlara şive yaptı. Ayrıca restoranların Yemeksepeti’nde listelenmek için ödedikleri ücretlerin de alınmayacağını, bunun da salgın sürecinin sonuna değin devam edeceğini duyurdu. Bütün bunlarla birlikte Yemeksepeti, restoranlara yapılan ödemeleri bundan böyle ayda bir yok, 15 günde bir gerçekleştirecek.

Bu destek çağrısı, kullanıcı tarafında karşılıksız kalabilir:

Komisyonların alınmayacağı tek ödeme yöntemi Yemeksepeti’nin kendi hizmeti olan Cüzdan. Fakat Cüzdan özelliği, resmi bir sayı açıklanmasa da yaygın şekilde kullanımda yok. Çoğu kullanıcı ödemeyi, online olarak ya da teslimat sırasında bank/kredi kartı – yemek yemek kartı ile yapıyor.

Yemeksepeti’nde bu özelliği kullanabilmek için daha evvelden -tıpatıp yemek çeki veya kartlarında olduğu gibi- Yemeksepeti hesabına bakiye yüklemesi gerçekleştirmek koşul.  Özelliğin yaygın kullanılmaması nedeni ile şirketin bu çağrısı, kullanıcı tarafında karşılık bulamayabilir.

Comments
To Top