Haber

Resmi Gazete’de Yayımlandı: LPG’li Araçlar AVM Otoparklarına Girebilecek

Resmi Gazete'de Yayımlandı: LPG'li Araçlar AVM Otoparklarına Girebilecek

4 Kasım 2020 (bugün) tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte LPG’li araçların alışveriş merkezlerine ait otoparklara girebilmesinin önü açılmış durumda.

Söz konusu yönetmelik ile birlikte LPG’li olduğu vasıta ruhsatına belirtilen ve tetkik süresi geçerli olan araçlar,  Türk Standartları Enstitüsü’nden hizmet tatminkarlık belgesi ve mahalli itfaiye teşkilatından “yerinde” görüşü alınan AVM otoparklarına giriş yapabilecek.

avm otopark

bununla birlikte AVM otoparklarındaki LPG’li vasıta kabul alanlarının, birinci bodrum katından daha altında olmaması gerekiyor. Hem LPG’li araçlar ile diğer araçların otopark giriş çıkışlarının da birbirinden ayrı olması gerekiyor.

TÜİK’in eylül ayına yönelik verilerine kadar Türkiye’de, trafiğe açıklanmış 12 milyon 907 bin 648 araç bulunuyor ve bu araçların yüzde 37’sini LPG’li araçlar oluşturuyor. Türkiye’deki otomobillerin yüzde 38,3’ünü dizel, yüzde 24,3’ünü ise benzinli otomobiller oluşturuyor.

Benzinli otomobiller, trafiğe belirtilmiş vasıta sayısına baktığımızda -elektrikli ve hibrit otomobiller hariç- en az tercih edilen otomobiller olarak karşımıza çıksa da ODD’nin hem eylül hem de ekim ayı verileri, sürücülerin tercihlerini dizel otomobillerden benzinli otomobillere doğru değiştirdiğini gösteriyor.

Comments
To Top