Haber

Resmen Açıklandı: Arçelik, Japon Teknoloji Devi Hitachi’nin Bir Bölümünü Satın Aldı

Resmen Açıklandı: Arçelik, Japon Teknoloji Devi Hitachi'nin Bir Bölümünü Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye’nin en büyük alıcı elektroniği üreticilerinden olan Arçelik‘in, Japonya merkezli teknoloji şirketi Hitachi’nin beyaz eşya bölümünü satın almayı planladığından bahsetmiştik. Konuyla ilgili açıklamalarını KAP’a yapan Arçelik, görüşmelerin devam ettiğini söylemişti. Hemen beklenen oldu ve Arçelik, Hitachi’yi resmen satın aldı.

Arçelik’in Kamuyu Işıklandırma Platformu’na (KAP) yaptığı yeni açıklamalarda, satın alma işleminin 300 milyon dolara gerçekleştirileceği ifade edildi. Yapılan ödemeyle birlikte Hitachi’nin milletlerarası beyaz eşya operasyonlarının yüzde 60 gibi büyük bir bölümü, Arçelik yönetimine geçmiş oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda, satış işleminin 1 Nisan 2021’e dek tamamlanacağı ifade edildi. 

Anlaşmayla birlikte Hitachi’nin iki fabrikası, Arçelik bünyesine geçti

Arçelik

Kamuyu Işıklandırma Platformu’nda yer alan bilgilere kadar Arçelik, bu satış işleminin ardındaki Hitachi’ye ait 2 imal tesisini bünyesine katmış oldu. Ayrıca Hitachi’nin Uzakta Doğu’daki 10 satmak şirketi de bu işlemlerin gerisinde Arçelik bünyesine dahil oldu. Satış belgeleri aralarında bulunan Marka Lisans Sözleşmesi’ne tarafından Arçelik, Hitachi ismini Japonya dışındaki ülkelerde göstermek için, şirkete lisans ödemesi yapacak.

Arçelik kadar yapılan açıklamalarda, Hitachi’nin uzlaşma zarfında Hollanda‘da bir şirket kurulacağı ifade ediliyor. Kurulacak şirket, henüz bahsettiğimiz iki üretim tesisi ile 10 satmak şirketinin sahibi olacak. Arçelik, Hollanda’da kurulan bu şirketin yüzde 60’ına sahip olarak, Hitachi’nin Avrupa pazarına açılmasını sağlayacak.

Arçelik, anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu kapsamda, Hitachi GLS, Hollanda’da yeni bir şirket kuracak ve 12 şirketi ve bu şirketlerin altındaki konut aletleri meslek kolunun bütün varlıklarını yeni kuracağı şirkete devredecek; Arçelik A.Ş. bu şirketin (“Şirket”) hisselerinin %60’ını satın alacaktır. İşlem, Hitachi GLS’nin Tayland ve Çin’de üretim tesisleri bulunan iki iştirakini ve bölgedeki 10 satış şirketini (Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar) içermektedir. Laf konusu şirketler ağırlıklı olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, pirinç pişirici, su pompası ve klima satmaktadır. Tayland ve Çin’deki üretim şirketlerinin buzdolabı ve çamaşır makinesi imal kapasitesi takvim toplam 3 milyon adettir.” ifadelerine yer verdi.

Comments
To Top