Haber

Reklam Engelleme Uygulamaları Neden Her Reklamı Engellemez?

Reklam Engelleme Uygulamaları Neden Her Reklamı Engellemez?

Video izlerken, oyun oynarken, bir makale okurken karşımıza sürekli reklam çıkıyor. Şüphesiz, bir yayıncının gelir elde etmesi için reklam gerekiyor lakin oyunda level atlamaya, 10 dakikadan uzun video izlemeye korkar hale geldik. bu nedenle o kadar fazla kullanıcı artık reklam müdahale etme hizmetlerini kullanıyor. Reklam müdahale etme hizmetlerinin mobil, masaüstü, internet tarayıcısı özel versiyonları bulunuyor.

Bilhassa mobil cihazlarda kullandığımız vakit bize rüya gibi bir uygulama deneyimi sunan bu mobil uygulamalar hakkında “verilerimizi başkalarına satıyorlar, reklamverenlerle anlaşmaları var” gibi söylemlere bundan böyle alıştık. Bu iddialara yakından bakalım ve tehlikesiz bir reklam müdahale etme uygulaması nasıl seçilir sorusunu yanıtlayalım.

Reklam engelleme uygulamaları gerçekte reklamları tamamen engellemez: Peki niçin?

reklam engelleme

En Ince Ayrıntısına Kadar ücretsiz bir eklenti ya da bir mobil başvuru formu indiriyoruz ve kabusumuz olan reklamlardan artık kurtuluyoruz, öyle mi? Gerçekte koşul daima böyle olmuyor. Yani reklamların bir kısmı numaradan olarak engelleniyor, ama kullanıcı hala akın akın reklam görmeye devam ediyor.

2015’te Business Insider’ın yayınladığı bir habere kadar Google, Microsoft, Amazon, Taboola gibi büyük şirketler, AdBlock Plus reklam engelleme hizmetine yüklü miktarda para ödeyerek, reklam engelini kaldırttılar. Hatta aynı habere göre Google, standart reklam politikası yerine AdBlock Plus ile anlaştığı için toplamda 887 milyon dolar tasarruf etti. 

Reklam müdahale etme hizmeti ile reklamveren arasındaki bu emsal anlaşmanın, 2015’ten bu yana aslında yaygın bir iş modeli olduğu düşünülüyor. Hatta bunu siz de deneyimlemiş olabilir, reklam engelleme hizmeti açıkken reklam görmeye devam etmiş olabilirsiniz. Bir Takım reklam müdahale etme hizmetleri, anlaşmalarla bir takım reklamları beyaz listeye alarak göstermeye devam ediyor. Yani yeterli ödemeyi yapan bir reklamveren, müdahale etme uygulamasına rağmen reklam göstermeye devam edebiliyor.

Durum böyle olunca reklam engellemek için bambaşka yollara başvuranların sayısı artıyor, ama çok önemli riskler var:

veri satma

Reklamveren şirketlerle anlaşma yerine getirmek kuşkusuz işin ticari yanı. Bu anlaşmaları yapan reklam müdahale etme hizmetleri, genelde kullanıcı deneyimi odaklı çalışan şirketler oluyor. Oysa reklamlardan en ince ayrıntısına kadar kurtulmak isteyenleri fena bir devamlılık karşılayabilir. Zira kesin olmayan uygulamalar, kullanıcı verilerinizi reklamverenlere yok, onun yerine kötü niyetli taraflara satabilir.

Eğer kullandığınız üçüncü parti reklam müdahale etme hizmeti ücretsiz tatbik sunuyor ve reklamverenle de uzlaşma yapmıyorsa geriye doğru en kıymetli alışveriş ürünü olan “kullanıcı verileri” kalıyor. Kimbilir, ola ki bu uygulamaları indirirken onayladığınız uzun kullanıcı sözleşmesi ile bu duruma onay veriyor bile olabilirsiniz.

Meşhur sözü yâd etmek gerekiyor; eğer bir ürüne para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz. Bütün hizmetlerin bir numaralı kazanç kapısı olan reklamları ücretsiz bir şekilde engellemek isterken, fiilen bilgilerinizi ticari bir şekilde kullanılmasını da onaylıyorsunuz. Fakat bu ticaretin amacı kötü ise size son baktığınız ürünün benzerlerini kullanmak için ticaret yapılmıyor. Onun yerine kredi kartı bilgileriniz, e-postalarınız riske girebiliyor. Hatta galerinizdeki fotoğrafları bile riske sokacak uygulamalar var.

Uygulama marketlerindeki reklam müdahale etme uygulamalarının Google ile anlaşması var:

google chrome

Dünya çapında en yaygın reklamveren şirket Google, dünya çapında en yaygın kullanılan işletim sistemi Android’in sahibi de Google. Nasıl oluyor da kendi uygulama mağazası Play Store üzerinden reklam engelleme uygulamaları yayınlanmasına izin vererek kendi kazanç kapısını kapatıyor? Muhakkak bu sorunun yanıtı da basit, her uygulamaya izin vermiyor.

Play Store üzerinden yayınlanan reklam müdahale etme uygulamaları çoğunlukla yalnızca Google Chrome gibi internet tarayıcıları üzerinden yayınlanan reklamları engeller. Oyunlarda veya YouTube’da yayınlanan reklamları ayrıntılarıyla engelleyecek bir hizmet, Play Store üzerinden yayınlanmaz. Eğer Chrome dışındaki uygulamalarda yer alan reklamları da alıkoymak isterseniz, üçüncü parti seçeneklere başvurmanız gerek. Bu da güvenliğiniz için üzüntü duymanız gerektiğini gösteriyor ve bizi bir sonraki başlığımıza götürüyor.

Üçüncü taraf başvuru mağazalarındaki reklam engelleme uygulamaları daha da beter olabilir:

apk

Play Store ya da App Store üzerinden indirdiğiniz reklam engelleme uygulamalarının arkadaki planda yaptıkları anlaşmalar, dev şirketlerin anlaşmalarına kıyasla daha karanlık olabilir. Üçüncü taraftan indirdiğiniz bir reklam müdahale etme uygulaması, eğer kurumsal bir meslek modeli zarfında hizmet vermiyorsa büyük ihtimalle kişisel verileriniz, gerçek anlamda tehlike altına giriyor.

En Ince Ayrıntısına Kadar bedava olan ve Google gibi bir şirket ile de uzlaşma yapmayan reklam müdahale etme hizmeti nasıl para kazanıyor? Bundan Böyle bu, ayrıntılarıyla sizin düş gücünüze kalmış durumda. Verilerinizi satıyordur, cihazınız üzerinden kripto para madenciliği yapıyordur, mobil bankacılık hizmetlerinize sızıyordur, en iyi ihtimalle karşınıza “olur olmadık reklamlar” çıkarıyordur.

Unutmamakta fayda var, hiçbir şirket halk hizmeti olarak bir mobil başvuru formu geliştirmez ve bunu yayınlamaz. Ya ücretli abonelik sistemi vardır ya da reklam göstererek gelir elde ediyordur. Her ikisi de yahut, mutlaka arka planda üretilmiş anlaşmalar veya daha karanlık bir taraf vardır.

Eğer reklamları engellemek istiyorsanız, içten uygulamayı iyi seçmeniz gerek:

mobil reklam engelleme

Reklam müdahale etme hizmetleri ile ilgili bu değin karanlık detaylar bildikten daha sonra muhakkak bundan böyle birine inanmak iyice zorlaşacaktır, ancak gerçi böyle bir başvuru indirirken uyarı edebileceğiniz bir takım noktalar var. Bu noktalara dikkat ederek en azından sınırlı da olsa bir emniyet tedbiri almış olursunuz.

Reklam müdahale etme uygulamasının başlığını ve açıklamalarını özenli okuyun. Güvenilmez uygulamalar derme çatma ve yazım hataları ile doymuş direktifler ve başlıklar paylaşırlar. Öteki kullanıcıların başvuru formu hakkında yazdıkları yorumları inceleyin. Cihazda şüpheli işlemler gerçekleştirdiyse bir kullanıcı mutlaka bu durumdan bahsetmiştir.

Uygulamanın kaç kişi kadar indirildiği de oldukça önemli. Belki yeni bir uygulamadır ve milyonlarca kişiye ulaşamamıştır fakat gerçi sizi tatmin edecek bir indirme sayısı görmelisiniz. Reklam müdahale etme uygulamasının cihazda erişmek istediği alanları aşağı yukarı varsayım edersiniz. Kameranıza, mikrofonunuza, fotoğraflarınıza, mesajlarınıza, kişilerinize erişmek isteyen bir reklam müdahale etme uygulamasına izin vermeyin. 

En iyi formül her zaman sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemektir:

içerik üreticisi

Reklamları engellemek için aslında yapılması gereken şeylerden birisi de sevdiğiniz içerik üreticilerine takviye olmaktır. Abonelik modelinin geçerli olduğu platformlar, çok cüzi ücretler ile daha iyi tecrübe sundukları paketlere sahip. Ayrıca abonelik modeli, içerik üreticisinin işine devam etmesini karşılayan destekleme kültürüne de uygun bir model. Hem kullanıcı olarak risk almadan reklamları engellemiş oluyorsunuz. Eğer ücretli aboneliklere para harcamak istemiyorsanız, reklamları kapatmadığınızda üreticiye takviye sağlarsınız.

Unutmayın oysa her içerik üreticisi gerçekten bir girişimcidir ve yaptığı işi, hayatının merkezi haline getirmek ister. Reklamları engellemek, içerik üreticilerinin desteklenmesini zorlaştırır. 

Comments
To Top