Haber

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a Soruşturma Açtı

Ülkemizdeki elektronik pazar yeri şirketleri arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Uzun senelerdir duyuru emlak ve vasıta ilanları alanında lider şirketlerden olan Sahibinden.com’a da ise bu konuda yeni bir soruşturma başlatıldı. 

Rekabet Kurumu kadar yapılan yeni açıklamaya kadar 15 Ekim 2020 tarihinde açılan soruşturma, Sahibinden.com’un Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiaları üzerine başlatıldı.

sahibinden.com

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com açıklaması:

“Sahibinden Data Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele bölge Rekabet Kurulu; 27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, araç ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Veri Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.”

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi:

Bir veya birden artı teşebbüsün ülkenin bütününde veya bir bölümünde bir mülk ya da hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile oluşturacağı anlaşmalar veya birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka tutarsız ve yasaktır.

istismar etme halleri bilhassa şunlardır:

a) Ticarî etkinlik alanına diğer bir teşebbüsün girmesine doğrudan ya da dolambaçlı olarak engel olunması veya rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler, b) Eşdeğer durumdaki alıcılara aynı ve eşdeğer yargı, mecburiyet ve edimler için bambaşka koşullar ileri sürerek, aracısız veya dolambaçlı olarak ayırımcılık yapılması, c) Bir mülk ya da hizmetle birlikte, diğer mülk veya hizmetin satın alınmasını ya da arabulucu teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mülk ya da hizmetin de müşteri tarafından teşhiri şartına bağlanması veya satın alınan bir malın kayıtlı bir fiyatın altında satılmaması gibi bitmiş satmak halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi, d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu parasal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mülk veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler, e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

İnternet ortamında faaliyet gösteren bildiri sitelerinin ülkemizdeki rekabeti gün geçtikçe kızışıyor. Öteki bütün alanlarda olduğunu gibi bu alandaki rekabet ortamının adil bir şekilde çalışması, yasal düzenlemelere yan. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da şirketlerin sorumluluklarını açık bir şekilde beyan ediliyor.

Comments
To Top