Haber

Rekabet Kurumu, Google’a Yaklaşık 200 Milyon TL’lik Ceza Kesti

Rekabet Kurumu, Google'a Yaklaşık 200 Milyon TL'lik Ceza Kesti

Bu yılın başlarında internet üzerinden yapılacak alışverişlerde piyasadaki hakimiyetini kullanarak diğer firmaların “faaliyetlerini güçleştirmek ve pazardaki rekabeti yarmak” gerekçesiyle Google’a 98 milyon 354 bin liralık idari para cezası kesen Rekabet Kurumu, arama devine yeni bir rekor canice daha kesti.

12 Kasım 2020 tarihli kararla birlikte Rekabet Kurumu, Google’ın “genel arama sonuçlarının en üzerine, reklam niteliği süresiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğini” tespit etti.

Yapılan incelemeler sonucu şirkete toplam 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. ABD’li şirketin önümüzdeki 60 gün her tarafında verilen bu kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.

Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükler:

Rekabet Kurumu - Google

İdari para cezasının yanı sıra Rekabet Kurumu, ihlali sonlandırmak ve pazardaki etkili rekabetin tesis edilmesini karşılamak için Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükleri paylaştı. Google’dan istenenler şu şekilde:

Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 (altı) aylık süre içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere; Google’ın metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya konumda sunması. Google’ın kendisine bilinen sürenin en geç bir ay öncesinde hazırladığı düzen tedbirlerini Kuruma sunması. Google’ın birincil düzen tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 (beş) yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması.

Soruşturma dahilinde 4 Kasım tarihinde Google’ın sözlü savunması alınmıştı. Çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen ve takriben 3,5 saat süren toplantıda Google, “Google’da yapılan sorguların yalnızca %16’sında metin reklamları gösteriliyor. Bundan Başka bu oran gittikçe azalıyor” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top