Haber

Rekabet Kurulu, Google ile İlgili Kararını 19 Kasım’da Açıklanacak

Rekabet Kurulu, Google ile İlgili Kararını 19 Kasım'da Açıklanacak

Türkiye, bir zaman önce ABD merkezli teknoloji devi Google’a karşın bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmanın gerekçesi, genel arama pazarındaki başat durumunu kötüye kullanmasıydı. Bugünse konuyla ilgili sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi. Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında gerçekleştirilen görüşme, internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 

Buluşma dahilinde bir temsilci, “genel arama sonuçlarının en üstünde, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer tahsis etmek suretiyle kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırdığını” iddia etti. Temsilciye bu bahis, Google’a yönetimle ilgili para cezası uygulanmasını gerektiriyordu. Google ise şirketin metin reklamı uygulamasının Rekabet Hukuku’na yerinde olduğunu ileri sürdü.

Google

Soruşturma temsilcisine kadar Google, kendine verilecek bir vakit içerisinde organik sonuçlar için yeni bir tedbir almalı. Temsilciye kadar alınacak bu önlemler, reklam niteliğindeki içeriklerle organik sonuçlar arasındaki ayrımı ortadan kaldırmalı. Google’ın aldığı ve alacağı tedbirleri de yetkililere bildirmesini isteyen vekil, 5 yıl boyunca da yılda bir kere olmak üzere Rekabet Kurulu’na rapor vermesi gerektiğini söyledi. Delege, laf konusu şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmemesi durumunda, Google’a günlük olarak idari para cezası kesilmesi gerektiğini söylüyor. 

Google kadar yapılan savunmada, şirketin reklam algoritmasının diğer platformlardan çok daha gelişmiş olduğu ve reklamlı içeriklerle organik içeriklerin de bu yüzden birbirinden ayrılıp, açık bir şekilde tüketicilere sunulduğunu söyledi. Google yetkililerine göre böylesi bir şart, yönetimsel para cezası veya tedbir kararına yol açamaz. Kısacası her iki taraf da sonuna kadar, kendisinin haklı olduğunu ileri sürdü.

Google

Google hem, reklam algoritmalarının düşük bütçeli Türk şirketler için de avantajlı olduğunu söyledi. Yetkililere göre reklam için devasa bütçeler ayıramayan küçük çaplı kurumlar, Google tamamen isimlerini duyurma imkanı yakalıyorlar. Bu durumun değişmemesini istediklerini ileri süren Google yetkilileri, Rekabet Kurulu’nun taleplerinin maliyet artışına yol açacağını, bunun da reklam fiyatına yansıyıp, küçük çaplı kurumlara zarar vereceğini söyledi.

Savunma toplantısı, nihai bir karar doğurmadı. Ancak yapılan açıklamalara kadar Rekabet Kurulu, Google’a yönelik kararını 19 Kasım‘da açıklayacak. Bunun öncesindeki bir tarihte Google’a karşın bir karar alınırsa da bu karar, Rekabet Kurulu internet sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak. 

Comments
To Top