Haber

Raspberry Pi’nin Rakibi Tinkerboard 2 ve 2S Ortaya Çıktı

Raspberry Pi’nin Rakibi Tinkerboard 2 ve 2S Ortaya Çıktı

Asus Tinkerboard SBC serisi, Clubic’te bulunan bir basın açıklamasına tarafından yeni bir versiyona kavuşuyor. Tinkerboard 2 ve Tinkerboard 2S olarak adlandırılan yeni kartlar, Raspberry Pi’ye fazla daha yakın bir performans sergileyecek.

Şimdilik Asus kadar gelen devlete ait bir yorumlama değil. gerçi Clubic bu kartlarla ilgili pek fazla bilgiyi açıkladı. Bunlar arasındaki en dikkat çekici noktalardan biri, bir önceki nesilden 1,5 kat daha enerjik olmaları oldu.

Tinkerboard 2 ve 2S özellikleri

asus tinkerboard

Her iki kartta da Rockchip RK3399 çipseti ve ARM Finansal-T860 MP4 GPU kullanıldı. Sunulan bellek seçenekleri ise 2 GB ve 4 GB olarak iki öbür şekilde oldu. Her iki hafıza de çift kanallı LPDDR4 desteğine sahip ve çip konfigürasyonları da kartlar için benzer. Sekiz çekirdekli sistemde çift Arm Cortex A72 2 GHz çekirdek ve dört Arm Cortex A53 1,5 GHz çekirdek yer alıyor. 

Tinkerboard 2S kendi üstünde 16 GB flash depolama ile geliyor. Bu da standart microSD kartlardan daha çabuk olduğuna muhabere ediyor. Daha önceki nesilde micro USB’den gelen kuvvet ise bu kez 12V – 19V DC girişinden sağlanıyor. 

Kartın üstünde ayrıca USB 3 Type-C ve Type-A arayüzleri hem de bütün boyutlu bir HDMI çıkışı yer alıyor. Bu çıkış 4K60 desteği de sunuyor. Ek olarak USB C üzerinden DisplayPort 1.2 çıkış desteği de sağlanıyor.

Raspberry Pi’ye dişli karşı taraf

asus tinkerboard

Tinkerboard, gigabit ethernet portuyla kablolu temas desteği sunuyor. Kablosuz temas için de cihazın 802.11ac desteği bulunuyor. Kartlardaki 40 bin GPIO başlığı ile sisteme Bluetooth veya diğer çevre birimler eklemek de mümkün. GPIO başlığı her ne değin Raspberry Pi’deki versiyona benzese de uyumluluk konusunda gelecek haberleri beklemek gerekebilir.

Son yıllarda bireysel projeler ya da prototip geliştirmeleri gibi amaçlarla olduğu dek endüstriyel amaçlarla da kullanılan bu mini PC kartların arasındaki rekabet, zaman içerisinde en çok geliştiricilere fayda sağlayacak gibi gözüküyor.

Comments
To Top