Haber

Rafadan Tayfa Karakterlerinden Güvenli İnternet Temalı Yeni Dizi: Dijital Tayfa

Rafadan Tayfa Karakterlerinden Güvenli İnternet Temalı Yeni Dizi: Dijital Tayfa

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter üzerinden yaptığı tanımlama ile TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa’daki karakterlerin derhal de Dijital Tayfa adlı yeni bir projede bir araya geleceğini açıkladı.

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisinin katkılarıyla hazırlanan Dijital Tayfa serisinde çocuklara internetin tehlikesiz kullanımı, sanal despotluk, internet bağımlılığı, suni akıl, nesnelerin interneti, dijitalleşmenin hayata yansımaları ve ulusal teknolojiler gibi konular anlatılacak.” diyen Ali Taha Koç, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Rafadan Tayfa karakterlerinin yer alacağı Dijital Tayfa, 26 Aralık’ta başlıyor

dijital tayfa

“Bu içeriklerin toplumda bilhassa de çocuklar aralarında dijital okuryazarlığın ve dijital farkındalığın arttırılmasına karşın hazırlandı. Çocukların beğeniyle izlediği Rafadan Tayfa serisi, teknoloji içerikli bölümleriyle Dijital Tayfa olarak 26 Aralık‘ta ekranlarda yer alacak. Yeni maceraların heyecanlı olmasının yanı sıra dijital okuryazarlık açısından da kıymetli mesajlar veriyor. Dijital Tayfa’nın yeni bölümlerinde çocukları bekleyen birçok sürpriz konu var.

Bölümlerden birinde güvenlik zafiyetlerinin yüzde 90’ını yaratıcı ve internet tarihinin en eski ve en etkin atak türlerinden olan oltalama saldırıları anlatılacak. Çocuklar için dijital ortamların sunduğu fırsatlar ve bu ortamlarda karşılaşılabilecek tehditlere karşısında alınması gereken tedbirler kayda değer. Dijital ortam çocuklara kendilerini açıklama etme, data edinme ve akranlarıyla sosyalleşme gibi manâlı fırsatlar sunuyor.

Sanal ortamda geçirilen sürenin artması, çocukların zararlı ve güç barındıran içeriğe erişme ya da siber zorbalığa maruz kalma riskini de arttırdı. Rafadan Tayfa’nın Türkiye’de fazla ciddi bir izleyici kitlesine sahip. TRT ile gerçekleştirilen bu meslek birliğinden çok hoş sonuçlar  doğacak. COVID-19 sürecinde uzaktan eğitim araçlarının kullanımı, çocuklar için dijital güvenliğin önemini daha da arttırdı.”

Comments
To Top