Haber

Qualcomm ve Google’dan Android Güncellemelerini 4 Yıla Çıkaracak Anlaşma

Qualcomm ve Google'dan Android Güncellemelerini 4 Yıla Çıkaracak Anlaşma

Android işletim sistemiyle ilgili en manâlı sorunlardan biri, cihazların güncelleme açısından karşılaştığı sorunlardı. Özellikle 2018 öncesinde güncellemeler oldukça karışık ve de gecikmeli olarak gelebiliyordu. 

sonra, Android 8 ile birlikte Google yeni Project Treble doğru güncelleme konusunda büyük bir adım atmıştı. Bu nitelik doğru bundan böyle üreticiler, tek bir kısmı tek başına ele alarak işleyebiliyor ve daha çabuk güncelleme yayabiliyordu. Hemen Qualcomm da projeye katılıyor.

4 takvim emniyet güncellemeleri

snapdragon

Temel olarak Treble Projesi doğru Android öbür parçalara ayrılıyor ve bu bambaşka parçalardan hangilerinin güncellenmesi gerekiyorsa o kısım güncellenebiliyordu. Böylece üreticiler çok daha seri bir şekilde emniyet yaması ya da güncelleme yayınlayabiliyordu. yine de bu tatmin edici değildi.

Google ve Qualcomm’un yeni ortaklığı ile Treble projesi daha da gelişiyor. Öyle çok öbür cihazda kullanılan Android, üreticilerin kendi eklentilerini yapmaları şeklinde güncelleniyordu. Farklı çip setleri için işletim sisteminin ayrı varyasyonlarının tasarlanması gerekiyordu. Bu da üreticiler için önemli bir siklet anlamına geliyordu.

Android 11 ve Snapdragon 888 ile birlikte tüm üreticiler temelde benzer işletim sistemi çerçevesini kullanmaya başlayacak. Bu Vesile Ile üreticilerin her birinin kendisi için ayrı bir Android şekillendirme derdi ortadan kalkacak. Bu yöntemle en düşük 4 takvim emniyet güncellemesi de garantiye alınacak.

İpler üreticilerin elinde

snapdragon

Tabii Treble Projesi, çoğunlukla baktığımızda sektördeki üreticiler üstünde bir yaptırıma sahip değil. İsteyen üreticiler bu güncellemelerden yararlanmayıp tamamen kendi bildikleri şekilde bir egzersiz da yapabilir. Bu açıdan bir baskı laf konusu değil.

Yeni sistem bir uçtan bir uca akıllı cihazlar yıl içerisinde daha çok büyük güvenlik güncellemesi alabilecek, ayrıca sorunların çözümü için daha süratli şekilde geliştirmeler yapılabilecek. Bu Nedenle Android, güvenlik açısından da düzey atlamış olacak.

Comments
To Top