Haber

Qualcomm, Huawei’ye İşlemci Satmak İçin Gerekli Lisansı Aldı (5G de Yolda)

Qualcomm, Huawei'ye İşlemci Satmak İçin Gerekli Lisansı Aldı (5G de Yolda)

ABD ve Çin arasındaki gerilimi en çok hisseden şirket olan Huawei, bu gerilim sonucunda ABD’deki iş ortaklarını kaybetmişti. Şirketin iş ilişiği kesilen ortaklarından bir parça başına de mobil işlemci denildiğinde akla ilk gelen şirketlerden bir tanesi olan Qualcomm olmuştu.

Snapdragon SoC’leri ile bilinen Qualcomm, Huawei’ye yonga seti tedariki konusunda lisans almayı başarmıştı. Ortaya meydana çıkan yeni bilgilere tarafından şirketin aldığı bu lisansın bir takım kısıtlamaları bulunuyor.

Qualcomm, Huawei’ye mobil işlemci satabilecek

qualcomm snapdragon işlemci, mobil işlemci

Çin basınında yer alan habere kadar, Qualcomm’un mobil işlemcilerini Huawei’ye satmasına müsade verildi. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi bunun bazı sınırlandırmaları bulunuyor ve bu sınırlandırma da yalnızca 4G yongaları satabilecek olması. Fakat Qualcomm, 5G yonga setleri satabilmek için de lisans talebinde bulundu.

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’ye olan bu yaptırımları geçtiğimiz sene başlamıştı. Keza Huawei ile meslek birliği yapması engellenen ABD şirketleri keza de Huawei, bu yaptırımlardan olumsuz etkilenmişti. Daha önce Samsung, Sony, Intel ve LG gibi şirketler Huawei ile iş birliği için zorunlu izinleri almış Qualcomm, SK Hynix ve MediaTek gibi şirketler de lisans başvurusunda bulunmuştu.

hisilicon kirin işlemci, kirin 990 5g işlemci, 5g mobil işlemci

Huawei, Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlerle meslek birliğinin engellenmesi sonrası cihazlarında az kalsın ayrıntılarıyla HiSilicon Kirin işlemcilere yönelmişti. Qualcomm’un 4G yongalar için lisans almış olması, bundan sonradan orta segmente ait Huawei cihazlarda Snapdragon işlemciler görebileceğimiz anlamına geliyor. Tabii Qualcomm’un 5G yongalar için de lisans alma ihtimalinin halen olduğunu da belirtebiliriz.

İşlemci konusunu bir kenara bırakacak olursak Huawei’nin bu ambargodan en çok etkilendiği nokta Google servislerini kullanamaması oldu. Google servislerinin yokluğu, şirketi özellikle batı pazarında olumsuz etkiledi. Google’ın da ilerleyen dönemlerde böyle bir lisans alıp almayacağını ise vakit içerisinde göreceğiz.

Comments
To Top