Haber

Qualcomm, eski Apple mühendisleri tarafından kurulan iki yıllık bir şirketi 1,4 milyar dolara satın aldı

Qualcomm, eski Apple mühendisleri tarafından kurulan iki yıllık bir şirketi 1,4 milyar dolara satın aldı

Qualcomm, yonga pazarında güya geçirgen endüstrisini manâlı ölçüde sallayacağı muhakkak olan çarpıcı bir satın alma gerçekleştirdi. Qualcomm’un satın aldığı Nuvia şirketi 2019 yılında, Apple’da iPhone ve iPad’e zor karşılayan A serisi yonga serisinde çalışan üç eski mühendis ve yonga uzmanı tarafından kuruldu. Ve şimdi Qualcomm, firma için göz kamaştırıcı bir 1,4 milyar dolar ödüyor ve ekibin yeteneklerine ve veri merkezlerinde, mobil cihazlarda ve diğer cihazlarda kullanılmak üzere yeni cins CPU’lar oluşturmaya odaklanmasına büyük bir bahis koyuyor.

Qualcomm, sadece iki yıl önce kurulan birkaç yüz çalışandan oluşan bir şirket için bu kadar yüksek bir meblağ ödemesinin nedenlerinden biri olarak 5G’nin büyümesini bilhassa belirtiyor. “5G, mobilite ve data işlemin yakınsamasını daha da hızlandırıyor. Qualcomm yaptığı açıklamada, Nuvia’nın satın alınması, Qualcomm Technologies’in Snapdragon teknoloji liderliğine dayanıyor ve yeni tür 5G data operasyon taleplerini yerine getirmek için CPU performansında ve zorlama verimliliğinde kademeli işlev iyileştirmeleri sağlıyor ”dedi.

Şirketin kurucu ortaklarının üçü de – Gerard Williams, Manu Gulati ve John Bruno – şirketin çiplerini “Qualcomm Technologies’in geniş ürün portföyüne” entegre etmeyi bekleyen Qualcomm’a katılacaklar: veri merkezlerine, akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, araçlara ve öteki cihazlara giren modemler ve çipler.

“Nuvia ve Qualcomm’un birleşimi, sektörümüzün çıtasını belirleyen yeni bir yüksek performanslı data operasyon platformları sınıfı meydana getirmek için sektörün en iyi mühendislik yeteneklerini, teknolojisini ve kaynaklarını bir araya getirecek.”

Qualcomm teknoloji topluyor. ve çip pazarında kayda değer bir değişimin yaşandığı bir dönemde veri merkezi endüstrisini maksat bölge yetenek ve kasıt alma. Bir Zamanlar AMD, Intel ve Qualcomm gibi büyük markalı yonga üreticilerine güvenen çoğu şirket, son on yılın çoğunu üçüncü taraf şirketlere olan bağımlılıklarını eksilmek ve donanımlarını ve yazılım. Bu, sadece Nuvia’nın kurucu ortaklarının uzmanlıklarını kazandığı Apple için yok, bununla birlikte Amazon, Google, Facebook ve diğerleri için de geçerli. (Nuvia’nın öteki iki kurucu ortağı da Google’da yonga tasarımı üzerinde çalıştı.) Bu şirketlerin hepsi, bilgi merkezlerinden akıllı hoparlörlere ve aradaki her şeyde kullanılmak üzere kendi yongalarını oluşturuyor ve genel olarak bunu gerçekleştirmek için Arm mimarisine lisans veriyor.

Bu, Qualcomm’un çekirdek iş ortakları olarak gördüğü şirketlerle anlaşmazlığa niçin oluyor. Gerçekte Apple ve Qualcomm, iki şirket 2019’da çok yıllı sert bir berat ihlali yasal savaşına girdiler, fakat mesaj açıktı: Apple diğer şirketlere teknolojilerini lisanslamak için ödeme yapmaktan bıkmıştı ve bunu tek başına Arm tabanlı kullanarak yapmayı seçim ediyordu. tasarımlar.

Apple ve Qualcomm, iPhone üreticisi için Qualcomm’un modemlerini kullanmaya devam etmesi için bir anlaşma yapsa da, en son iPhone’larda ağ özelliklerini etkinleştiren 5G’leri de dahil edinmek üzere, Apple’ın kendi gözenekli olan modemlerini oluşturma konusunda çok çalıştığı bildiriliyor. gelecekte kendisini Qualcomm’dan daha da dahil etmemek için.

İşte burada Nuvia gibi bir şirket devreye giriyor. Çoğu şirket veri merkezinde AMD ve Intel ile rekabet etmek için kendi Arm tabanlı CPU’larını oluştururken – Amazon’un Graviton çipi gibi – Nuvia’nın bir Phoenix denilen elastik özel çip çekirdeği (ayrıca Arm’a tarafından). Bu yonga çekirdeği, sadece data merkezi işlemcileri olarak hedeflemek üzere tasarlanmış olanlar değil, farklı alanlara yönlendirilmiş farklı CPU’larla sonuçlanabilir.

Williams, geçen sene VentureBeat’e yaptığı açıklamada, şirketin B Serisi finansman turunda 240 milyon dolar topladığında “sıfırdan kendi çekirdeğimizi tasarlıyoruz” dedi. “Bizim dar sosumuz gerçekte somut tasarım yetenekleri ve mikro mimaridir. İşte burada, işlemci geliştiren neredeyse cümbür cemaat için farklılaşmanın devreye girdiğini görüyorsunuz. ”

Williams, o sırada yonga çekirdeğinin hızının ve verimliliğinin “boyut ve zor açısından bir mobil çekirdeğe fazla benzediğini”, fakat “kayda değer ölçüde daha yüksek” bir performansa sahip olduğunu söyledi. Qualcomm’un mobil Snapdragon çip üstünde sistem hattında Nuvia teknolojisini kullanma planlarını dikkate alın.

Comments
To Top