Haber

QLED TV’lere Rakip Geliyor: Dünyanın İlk 55 İnç 4K AMQLED Ekranı Duyuruldu

QLED TV'lere Rakip Geliyor: Dünyanın İlk 55 İnç 4K AMQLED Ekranı Duyuruldu

Ekran teknolojileri konusunda sektörün uyarı çeken şirketlerinden biri olan Çinli elektronik üreticisi BOE, dünyanın ilk 55 inç 4K AMQLED ekranını duyurdu. AMQLED (aktif matrisli kuantum ışık yayan diyot) ekran teknolojisi, adından da anlaşılabileceği üzere mevcut AMOLED (faal matrisli organik ışık yayan diyot) ekran teknolojisi ile QLED (kuantum ışık yayan diyot) teknolojisinin en iyi yanlarını bir araya getiriyor.

AMQLED ekranlar, fotolüminesans kuantum nokta arkadaki ışık teknolojisinden öbür olarak bir arkadaki ışığa ihtiyaç duymuyorlar ve kuantum noktaları, akımdan faydalanarak ışık yayabiliyorlar. Kuantum noktaların kendinden ışık dağılım özelliğine sahip olması ise daha geniş bir renk gamını ve uzun dilekçe ömrünü olası kılıyor.

BOE, AMQLED ekranlar ile alanında lider ayla gelebilir

AMQLED

BOE kadar yapılan açıklamalara tarafından dünyanın ilk 55 inç 4K AMQLED ekranı; kullanıcılara 3840×2160 piksel çözünürlük, yüzde 119 NTSC renk paleti, 1.000.000:1 kontrast gibi gibi sinyâl özellikler sunuyor. Beklentiler, BOE’nin AMQLED teknolojisi ile alanında lider olacağı yönünde. 

Aslına bakacak olursak BOE, birincil AMQLED prototiplerini 2017 yılında gün yüzüne çıkarmıştı. Ama o vakit gösterilen prototipler yalnızca 5 inç ve 14 inç boyutlara sahip olduğundan laf konusu teknolojinin kabul edilebilmesi için BOE’nin bu teknoloji üstünde daha artı çalışması ve üretilebilir AMQLED ekran boyutunu, günümüz TV’leriyle benzer boyutlara getirmesi gerekiyordu. 

Comments
To Top