Haber

QHD ekranlar, 2021’de oyun dizüstü bilgisayarlarının başına gelecek en iyi şey olabilir

QHD ekranlar, 2021'de oyun dizüstü bilgisayarlarının başına gelecek en iyi şey olabilir

CES 2021’deki en büyük duyurulardan biri, o kadar tantana olmadan gelip gidiyor gibiydi. Nvidia’nın dizüstü bilgisayarlar için RTX 3000 serisi grafik yongalarının lansmanının gölgesinde kalan, gitgide artarak büyüyen sayıda üreticinin nihayet portatif oyun makinelerine seri yenilenen QHD ekranlar oluşturduğunu duymayı kaçırmış olabilirsiniz.

Egemen QHD ( 1440p) monitörler, farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle masaüstü bilgisayar kullanan oyuncuları ayrım yapmak için popüler bir seçimdir. Birincisi, ekranlar çoğu 4K monitörden daha uygun fiyatlıdır ve az kalsın aynı derecede iyi görünürken özelliklerle doludur. Ve daha da önemlisi, AMD Radeon RX 6800 XT ve Nvidia RTX 3080 (ve hatta bazı son nesil ürünler) gibi çağdaş üst seviye grafik kartları QHD’de oyunları çalıştırıyor.

Asap bozucu ve açıklanamaz bir şekilde, oyun dizüstü bilgisayarınızda oturmuş bir QHD istiyorsanız, QHD bir seçenek olmamıştır. 1080p ya da 4K veya ayrı ayrı satın alacağınız bir 1440p monitöre çıktı verme seçeneğiniz vardı. Bu, 2021 için ve olur ya de çok iyi bir zamanda, RTX 3000 serisi ile çalışan makineler ve AMD’nin gelen RDNA 2 grafik yongaları QHD’den bütün anlamıyla yararlanacağı için değişiyor.

Acer Nitro 5 Acer’ın Nitro 5’te QHD ekran seçeneği var. Image: Acer

Hala 1080p’nin çoğu uygulama durumu için iyi göründüğünü düşünüyorum, fakat 1080p’de nispeten pürüzsüz performansla oyun görüntülemenin orta seviye dizüstü bilgisayar donanımının bile temizlenmesi için düşük bir engel olduğunu iddia etmeyeceğim. öte taraftan, en yeni AAA oyunlarını 4K çözünürlükte, bütün grafik ayarları maksimuma ayarlanmış olarak oynamak, benzer anda etkileyici ve vasattır, kare hızları sıklıkla oynanamaz bölgeye düşer. Dinç dizüstü bilgisayarlardaki QHD ekranlar, hiçbir sorun yaşamaması gereken donanımlarla görsel doğruluk sunabilir.

Razer’s Blade 15, CES 2021’de duyurulan ve cihazınıza bir QHD ekranı eklemenize olasılık tanıyan birkaç dizüstü bilgisayardan biridir. sipariş verdim ve bunu yapmanın genel birleştirme böylece bir şey katmayacağını görmekten hoşnut oldum. 2.199 $ ‘a (FHD 144Hz panele sahip modelden 200 $ daha pozitif), 165Hz yenileme hızına sahip QHD IPS ekrana sahip bir makinenin yanı sıra yeni Nvidia RTX 3070 ve altı çekirdekli 10. Nesil Intel Core i7 işlemciye sahip oluyorsunuz. Bu fiyat, son nesil parçalar ve hızlı yenilenen 1080p ekranla donatılmış çoğu mevcut dizüstü bilgisayarla benzer seviyede.

Fiilen, QHD ekranlı oyun dizüstü bilgisayarlarının bu yıl 2K $ ‘ın altındaki fiyat noktasının altına düştüğünü bakmak beni şaşırtmaz. Acer’ın 2021 için Nitro 5’i de bir QHD ekranla yapılandırma seçeneğine sahip olacak ve eminim diğer pek fazla OEM de buna uyacaktır.

Fotoğraf: Razer

Size Nvidia’nın RTX 3000 serisinin ayın sonuna kadar yeni dizüstü bilgisayarlarda ne nesil bir performans sağladığını henüz söyleyemiyorum. Fakat 1080p monitörde oyun oynamaya alışkınsanız, hepsinin daha piksel yoğun bir QHD ekranda çalıştığını görmek aydınlatıcı olabilir.

Comments
To Top