Haber

PS5’ten Oyuncu Monitörü Sahiplerini Üzen Haber: 1440p Desteklenmeyecek

PS5'ten Oyuncu Monitörü Sahiplerini Üzen Haber: 1440p Desteklenmeyecek

Japon teknoloji devi Sony’nin en yeni oyun konsolu olan PlayStation 5, takriben 1 hafta daha sonra ABD ve seçili ülkelerde, 2 hafta sonradan ise Türkiye dahil tüm dünyada oyunseverlerle buluşacak. PlayStation 5 ile ilgili çıkan haberler genelde konsola dair heyecanı artıracak türden olsa da son gelen bilgiler, bazı oyuncuların PS5 hevesini kırabilir.

IGN İtalya’nın Sony kadar doğrulandığını belirttiği haberine göre PlayStation 5, 1440p QHD çıkışı desteklemeyecek. Bu koşul, yeni cins oyun konsolunu bir 4K TV’ye veya standart Full HD bir monitöre bağlayacak olan oyuncuları etkilemeyecek olsa da özellikle 120 Hz onarım hızıyla eşleştirilen 1440p oyuncu monitörüne sahip oyunseverleri 1080p çözünürlüğe mahkum edecek.

120 Hz 1440p QHD oyuncu monitörüne sahip olanlar PlayStation 5’i Full HD çözünürlükte kullanabilecek

PlayStation 5

Sony’nin PlayStation 5’e neden 1440p QHD çözünürlük desteği eklemediği bilinmiyor. Muhtemelen şirket, oyuncuların çoğunluğunun PlayStation 5’i 4K bir TV’de veya Full HD bir monitörde oynayacağını düşünerek QHD çözünürlük için desteğe gerek duymadı. Sony, ‘ekseriyet’ için doğru bir fikre sahip olsa da bu hamlesiyle 120Hz QHD monitöre sahip olan PC oyuncularını görmezden gelmiş oluyor.

Her şeye karşın IGN İtalya’nın aktarmış olduğu bilgilerin hemen şimdi Sony kadar yapılacak resmi bir izah etme ile desteklenmediğini hatırlatmakta avantaj var. PlayStation 5, 8.299 TL’lik fiyat etiketiyle 19 Kasım’da oyunseverlerle buluşacak ve yeni cins oyun konsolu hakkındaki en içten bilgileri o vakit öğrenme şansı yakalayacağız.

Comments
To Top