Haber

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X’ten Daha İyi Performans Sunuyor Video

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X'ten Daha İyi Performans Sunuyor Video

Microsoft ve Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni cins konsollarını piyasaya sürmüştü. O Kadar çok yeni oyunla piyasaya sürülen konsollar kuşkusuz her konuda karşılaştırma konusu olmuş durumda. PS5 ve Xbox Series X için yapılan yeni karşılaştırmalar iki konsolun birbirlerine karşı ne gibi üstünlükleri olduğunu da gözler önüne seriyor. 

Gerçekleştirilen ilk testler, PS5’in bir dizi üçüncü taraf oyunda Xbox Series X’ten daha iyi performans gösterdiğini gözler önüne seriyor. Digital Foundry’nin yaptığı testlerde, iki konsolda da oynanabilen Devil May Cry 5‘in Xbox Series X’te PS5’e göre daha artı FPS drop yediği gözlemleniyor. genellikle baktığımızda Xbox Series X’te PS5’e oranla minik da olsa daha yüksek FPS değerleri sunan Devil May Cry 5, bazı sahnelerde ise iki konsol aralarında neredeyse sanki yarıya FPS farklılıkları veriyor. 

Kağıt üstünde Xbox Series X daha güçlü

Yapılan testlerde görüyoruz ancak bir takım üçüncü taraf oyunlarda Xbox Series X, PS5’ten geride kalabiliyor. Bu şaşırtıcı bir durum, çünkü kağıt üstünde Microsoft’un konsolu Sony’nin konsoluna tarafından fazla daha enerjik bir GPU‘ya sahip. PS5, GPU performansında toplamda 10,28 teraflopa sahipken Xbox Series X, 12 teraflop gibi etkileyici bir performans sunuyor. bu nedenle Microsoft’un Devil May Cry 5 gibi oyunlarda Xbox Series X’te daha akıcı bir deneyim sunması bekleniyor. 

Devil May Cry 5 yeni nesil konsol

The Verge’den gelen bir rapora göreyse bu sorunun Xbox Series X’in geliştirme kitlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Xbox Series X’in geliştirme kitleri oyun geliştiricilerinin eline PS5’ten sonradan ulaştığı için geliştiriciler bu yeni konsol için oyunlarını optimize etmek için yeterli zamanı bulamadılar. 

Microsoft, konuyla ilgili konuştu

Devil May Cry 5 yeni nesil konsol

Bir Microsoft sözcüsü, The Verge’e yaptığı açıklamada, Xbox Series X / S’te bir dizi oyunda optimize sorunlarının bulunduğunun farkında olan olduklarını ve en iyi deneyimi temin etmek için sorunları belirleyip çözme sürecinde ortaklarla etkin olarak çalıştıklarını söyledi. Görünen o oysa Microsoft Xbox Series X, bir zaman daha bu stil FPS sorunlarını yaşamaya devam edecek. yine de konsolun teorik performansı göz önünde alındığında ilerleyen dönemde bu iki konsol arasındaki farkın kapanarak Xbox lehine dönmesi son derece mümkün. 

Comments
To Top