Haber

PS5 Kontrolcüsünün Neredeyse Gerçek Bir Silah Tetiği Gibi Çalıştığını Gösteren Video

PS5 Kontrolcüsünün Neredeyse Gerçek Bir Silah Tetiği Gibi Çalıştığını Gösteren Video

PlayStation 5’in ülkemizde satışa çıkması ayrıca konsolun fiyatı hem de stokların tükenmesi ile gündem oldu. Yeni nesil konsolda bilhassa görsel işlemci gücü ve data aktarım hızları uyarı çekiyor. Oysa en önemli avantajlarından birisi, oyun oynarken yalnızca görsel veya işitsel tecrübe sunması değil. DualSense kontrolcüsünde hissiyat odaklı geliştirmeler bulunuyor. 

Örneğin Call of Duty: Black Ops Cold War oynuyorsunuz diyelim. Her aksiyon FPS oyununda olduğu gibi bu oyunda da her biri bambaşka tesir ve tepkiye sahip öbür silahlar var. İşte Sony, bu etki ve tepkiyi oyuncu tarafında deneyime dönüştürmek için çalışıp her silah için farklı bir his yaşanmasını amaçlamış.

PS5 kontrolcüsü DualSense’in tetikleri reel bir tetiğe dönüşüyor:

PlayStation 5 kullanıcısı Riyard Ramnath tarafından YouTube’da paylaşılan bu videoda, oyundaki her bir silahın tetik sertliği, tepme sıklığı ve gecikmesine tarafından DualSense tetiğinin de değiştiğini görüyoruz. Tam otomatik bir silah kullanıldığında tetikteki titreme şarjör boşalana kadar parmağınıza iletiliyor. Hem standart silahlarda da tetik sertliğinin anlık olarak değiştiğini görüyoruz. 

DualSense’in hissiyat odaklı tek geliştirmesi elbette tetiklerle sınırlı değil. Kontrolcünün hemen her tarafına yerleştirilen hassas titreşim motorları doğruca, yürüdüğünüz veya vasıta sürdüğünüz zemine tarafından titreme hissediyorsunuz.

Daha artı detaylar için PlayStation 5 çözümleme videomuzu izleyebilirsiniz:

Comments
To Top