Haber

Prosumer yönlendiricilerinin ve erişim noktalarının üreticisi olan Ubiquiti bir veri ihlali yaşadı

Prosumer yönlendiricilerinin ve erişim noktalarının üreticisi olan Ubiquiti bir veri ihlali yaşadı

En Ince Ayrıntısına Kadar kontrolüm aşağıda olan Wi-Fi istediğim için ağ donanımı satın aldığım şirket olan Ubiquiti, şimdi bana bir şeyin kontrolüm altında olmayabileceğini söylüyor: temel hesap bilgilerim. Bugün kullanıcılara gönderdiği bir e-postaya tarafından, yetersiz bir kullanıcı bir “üçüncü taraf bulut sağlayıcısına” erişti ve bu sağlayıcı olasılıkla verilerimizin bir kısmına sahip olabilir.

Şirket, kullanıcı verilerimize erişildiğine dair herhangi bir delil bulamadığını söylese de, “kullanıcı verilerinin açığa çıkmadığından emin olamaz”. Bu nesil e-postaları daha önce aldıysanız, tehlike altındaki potansiyel veriler bilinen olacaktır: isimler, e-postalar, telefon numaraları, adresler ve (şifreli, umarız okunamaz) şifreler. Hemen şifrenizi başkalaştırmak isteyeceksiniz.

İhlaller laf konusu olduğunda bu fena bir ihlal gibi görünmüyor, fakat kontrolü kullanıcılara vermekten kibir duyan bir şirketten duymak sıkıcı bir haber. Verilerimi başka birinin sunucusunda istemiş olsaydım, tak ve çalıştır kurulumu gibi bana fayda sağlayan bir yönlendirici seçebilirdim. belli ki herif bilgilerinin bulunduğu veritabanından yürüyüp gitmek şiddet.

Ubiquiti forumlarında da görüntülenebilen bütün e-posta metni aşağıdadır:

Kısa bir süre önce, üçüncü taraf bir bulut sağlayıcısı kadar barındırılan bazı bilgi teknolojisi sistemlerimize beceriksiz erişimin farkına vardık. Herhangi bir kullanıcının hesabıyla ilgili olarak eksik bir faaliyet olduğuna dair bir göstergemiz değil.

acilen kullanıcı verilerini barındıran herhangi bir veritabanına erişim kanıtının haberdar değiliz, oysa kullanıcı verilerinden belirli olamayız maruz kalmadı. Bu veriler, adınızı, e-posta adresinizi ve hesabınıza ait tek yönlü şifrelenmiş şifrenizi içerebilir (teknik terimlerle, şifreler karma ülkü getirilir ve tuzlanır). Veriler, bize verdiyseniz adresinizi ve telefon numaranızı da içerebilir.

Önlem olarak, şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Benzer kullanıcı kimliğini ya da parolayı kullandığınız herhangi bir web sitesinde de parolanızı değiştirmenizi öneririz. Son olarak, daha önce yapmadıysanız, Ubiquiti hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz.

Bu durumun niçin olabileceği rahatsızlıklardan dolayı özür diler ve derin endişe duyuyoruz. Bilgilerinizin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve sürekli güveniniz için teşekkür ederiz.

Teşekkür Ederim,
Ubiquiti Ekibi

Comments
To Top