Haber

Programlamayı Eğlenceli Hale Getiren 10 Kod Yazma Oyunu

Programlamayı Eğlenceli Hale Getiren 10 Kod Yazma Oyunu

Programlama dillerini biliyor olabilirsiniz, ama her üretim sürecinde olduğu gibi hatasız bir yazılım yaratmak için çoğu kez pratik yapmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Ara Sıra de yeni bir programlama dili öğrenmek bıktırıcı olabilir lakin bir kod yazma oyunu ile ayrıca eğlenebilir keza de öğrendiğiniz kodlama dilini, en etkin şekilde yararlanma pratiği kazanabilirsiniz. Hem her yaştan birey kodlama pratiği gerçekleştirmek için seveceği bir kod yazma oyunu bulabilir.

Pek fazla kod yazma oyunu çevrimiçi ve bedava olarak oynanıyor. Oysa bir takım oyunlar ücretli abonelik sistemiyle çalışıyor ve indirmeniz gerekiyor. Şüphesiz, ücretli üye olmak kullanıcının tercihine kalmış bir şart. Programlama pratiği yapmak isteyenlerin sevinçle kullanabileceği böylece fazla ücretsiz kod yazma oyunu son derece iş görür ve ahenkli kullanıldığı vakit, deneyimsiz olanlarıı bile etkili birer programcıya dönüştürebilir.

En eğlenceli 10 kod yazma oyunu:

Codecombat Codewars Robocode Codea Vim Adventures Codecademy Codingame Rails for Zombies Hopscotch Human Resource Machine

Codecombat

kod yazma oyunu, codecombat

Codecombat, çevrimiçi olarak oynayabileceğiniz neşeli bir kod yazma oyunu. Oyunda, bir karakteri yazdığınız kodlar yardımıyla ilerletmeye çalışıyorsunuz. Eğer kodlama öğrenmeye yeni başlamadıysanız birincil bölümler birazcık sıkıcı olabilir oysa oyundaki seviyeniz ilerledikçe fazla daha zorlu kodlar yazmanız gerekecek. 

Codecombat bununla beraber bir hoca gözetiminde çevrimiçi kodlama eğitimi yapılabilecek bir platform. Kesinlikle, bu hizmeti göstermek için açıklanmış bir ücret ödemek gerekiyor. Ancak I am Student seçeneği ile antre yaparak bedava olarak kod yazma oyunu oynayabilirsiniz. 

Codewars

kod yazma oyunu, codewars

Codewars, çevrimiçi olarak kod yazma pratiği yapabileceğiniz bir internet sitesi. Platform üzerinden adeta her kodlama dili için pratik yapma şansınız var. Codewars, kullanıcılarına eğlenceli oyunlardan ziyade kendilerini zorlayacak bir parkur sunuyor.

Hangi kodlama dilinde pratik yapacağınızı seçtikten daha sonra karşınıza seviye seviye ilerleyen bir takım testler çıkıyor. Bu testlerde başarılı oldukça puanlar kazanıyor ve kazandığınız puanlar biriktikçe bazı ödüller ve sürprizler açılıyor. Temel seviye kodlama bilgisine sahip kişiler için tercih edilebilir.

Robocode

kod yazma oyunu, robocode

Robocode, az kalsın 20 yıldır kodlama pratiği gerçekleştirmek isteyenlerin hayatında olan ve her geçen gün yeni güncellemelerle çoğalan bir platform. Platformun eğlenceli ve basit bir mantığı var. Seçmiş olduğunuz kodlama dili ile robotlar yapıyor ve onları dövüştürüyorsunuz.

Robocode üzerinden öyle çok ayrı kodlama dili için pratik yerine getirmek muhtemel. Açık kaynaklı bir platform olan Robocode ile acemi ya da sanatkâr olmanız ayrım etmeksizin dilediğiniz kodlama dilini kullanarak pratik yapabilir, robotlar yazabilir ve onların savaşmasını sağlayabilirsiniz.

Codea

kod yazma oyunu, codea

Codea son derece esas bir düzeye eğlenceli bir dille hitap ediyor. Codea mobil uygulamasını App Store üzerinden iPad cihazınıza indirerek kullanabilirsiniz. Temel kodlama becerilerinizle basit tasarımlarımlar yapabilir veya profesyonel oyunlar programlayabilirsiniz.

Codea mobil uygulamasının iPad için geliştirilmiş olmasının büyük avantajı basit uygulama ve iOS için geliştirilmek istenen uygulamalara aşina olarak pratik yapmaktır. Birkaç kolay tasarımın arkasında seviyenize kadar şipşak ilerleyebilir ve gerçek anlamda etkili bir yazılıma imza atabilirsiniz. 

Vim Adventures

kod yazma oyunu, vim adventures

1990’lı yılların atari oyunlarına aynı grafiklere sahip olan Vim Adventures ile oyun kahramanımızı kod yazarak peyderpey ilerletecek ve prensesi kurtarma yolunda ona yardım edeceksiniz. Basit kodlarla başlayan oyun, seviyeniz ilerledikçe ustalığınızı konuşturmanızı isteyecek.

Vim Adventures baştan sona Vim sistemini daha iyi kavrayabilir ve çok daha etkin bir başvuru gücü yakalayabilirsiniz. Platform üzerinde bununla beraber bir öğretici bulunuyor. Öğretici sayesinde takıldığınız noktalarda yardım alabilir ve pratik sırasında unutulmaz birkaç bilgi daha öğrenebilirsiniz. 

Codecademy

kod yazma oyunu, codecademy

Codecademy için yalnızca bir kod yazma oyunu çağırmak haksızlık olur. Bu platform, özellikle çocuklar ve yeni başlayanlar için, programlama ve kodlama dilleri konusunda aradıkları her şeyi bulabilecekleri son derece geniş kaynaklara sahip bir internet sitesi.

Dünya çapında ayrı yaş aralıklarına sahip 25 milyon kullanıcıya sahip olan Codecademy platformu üzerinden onlarca interaktif videoya erişerek kodlama eğitiminizi hızlandırabilir ve forum üzerinden öteki kullanıcılarla iletişime geçerek ressam yazılımcıların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. 

Codingame

kod yazma oyunu, codingame

Codingame, listede yer alan en güçlü oyunlara sahip olan internet sitesidir. Platform üstünde her öbür seviyede karşınıza yeni bir macera çıkacak ve bu maceralardan başarılı bir şekilde çıkmanın tek yolu seçtiğiniz kodlama dilinde yazacağınız kodlar olacak.

Codingame üzerinden yaklaşık olarak her kodlama dili için pratik yapma şansınız var. Arayüzüne loş bir hava katan karanlık modu tamamen, platformda karşılaştığınız oyunlara aslında kendinizi kaptırabilirsiniz. Şen zaman geçirmenin yanında yaptığınız programlama pratiği de cabası.

Rails for Zombies

kod yazma oyunu, rails for zombies

Kullanılan en eski programlama dillerinden biri olan Ruby ile pratik yapmak için oluşturulan Rails for Zombies, çevrimiçi olarak oynanıyor. Ruby dilini kullanarak zombilerin etrafınızı sardığı türlü mücadelelerden kurtulmaya çalışırken programlama esnasında en manâlı yeteneklerden olan serinkanlı olmayı da öğreniyorsunuz. 

Kuşkusuz, zombiler ve mücadeleler grafikleriyle sizi şok edecek düzeyde yok ama Rails for Zombies ile hayatta kalma mücadelesi oldukça şen geçiyor. Her yeni seviyede daha zinde kodlar yazmanız isteneceği için epeyce bereketli bir pratik yapma yolu olarak kullanabilirsiniz.

Hopscotch

kod yazma oyunu, hopscotch

App Store üzerinden iOS işletim sistemine sahip cihazlarınıza indirerek kullanabileceğiniz Hopscotch, bilhassa çocuklar ve kodlama öğrenmeye yeni başlayanlar için son derece eğlenceli bir pratik yapma yöntemi sunuyor.

Hopscotch ile peyderpey kodlamayı öğrenebilir ve öğrendiklerinizi uygulayarak herkesin deneyebileceği mobil uygulamalar ve mobil oyunlar geliştirebilirsiniz. Diğer Taraftan geliştirdiğiniz mobil oyun ve uygulamaların her adımını kendiniz kasten profesyonel olmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. 

Human Resource Machine

Özellikle beyaz yakalı plaza çalışanlarının kendilerini bulacağı bir senaryoya sahip olan Human Resource Machine oyunu ücretli olmasına karşın bütün anlamıyla kendinizi kaptıracağınız ve öteki seviyeye aşmak için heyecanla çaba vereceğiniz bir oyun.

Oyunun hikayesi bir ofiste geçiyor. Büro içinde her seviyede zorlaşan bir takım olaylarla uğraş etmek için seçtiğiniz kodlama dili ile güçlü kodlar yazmanız gerekiyor. Giderek zorlaşan çaba içindeyken hem epeyce neşe saçan vakit geçirecek hem de pratik yapacaksınız.

Programlama yapmak için kodlama dilleri öğrenirken bazen fiilen sıkılabilir hatta vazgeçmeyi bile düşünebilirsiniz. Listedeki oyunları ve platformları inceleyerek sıkıldığınız anları hem neşelendirici ülkü getirebilir hem de öğrendiğiniz dillerin pratiğini yapabilirsiniz.

Comments
To Top