Haber

Program Kullanmadan Bilgisayar Performansını Artırabileceğiniz 10 Temel Yöntem

Program Kullanmadan Bilgisayar Performansını Artırabileceğiniz 10 Temel Yöntem

Bütün teknoloji ürünleri zamanla yavaşlar ve eski performansını özletir. Windows işletim sistemine sahip masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınız da yavaşladığı zaman epeyce asap bozucu olabilir. Ayrıca dizüstü bilgisayar performans artırma keza de masaüstü bilgisayar performans artırma işlemleri için kullanabileceğiniz bazı temel ve oldukça basit bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler var.

Bu yöntemleri yalnızca Windows 10 hızlandırma için yok, tüm Windows versiyonlarına sahip bilgisayar performans artırma için kullanabilirsiniz. Hatta bazı yöntemler bilgisayar oyun performansını artırma konusunda bile muavin olacaktır. Herhangi bir program indirmeden uygulayabileceğiniz bilgisayar performans artırma yöntemleri ile eskisi gibi olmasa da, bilgisayar performansını artırmanız olası.

Bilgisayar performans artırma yöntemleri:

Windows’un güncel olduğundan emin olun. Kullanmadığınız programları silin. Açılış programlarını sınırlayın. Boşboğaz dosyaları temizleyin. Benzer anda daha az program çalıştırın. Performans seçeneklerinizi düzenleyin. Bilgisayarınızı uyumlu olarak baştan başlatın. RAM gücünüzü artırın. Uyumlu virüs taraması yapın. Sanal hafıza boyutunu düzenleyin.

NOT: Bu içerikte Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarın performansını artmak için oldukça genel yöntemler listelenmiştir. Üçüncü parti programlar ile daha gelişmiş yöntemleri için aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Windows’un aktüel olduğundan muhakkak olun:

Adım #1: Windows simgesine tıklayın. Adım #2: Başlat menüsünden Ayarlar simgesine tıklayarak Ayarlar sayfasını açın. Adım #3: Buradan Güncelleştirme ve Emniyet sayfasını açın. Adım #4: Windows Update sekmesini genişletin. Adım #5: Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın. Adım #6: Eğer varsa yeni güncelleştirmeleri yükleyin. Adım #7: Bilgisayarı bitmiş başlatın.

güncelleştirme

Bilgisayar performans artırma için yapmanız gereken ilk ve en manâlı işlem kullandığınız Windows işletim sisteminin, sürücülerin ve yüklü programların güncel olduğundan kesin olmaktır. Çünkü güncel olmayan yazılımlar arasında uyumsuzluk ve bağdaşmazlık olacaktır. Bu koşul hem bilgisayar performansını azaltacak hem de bambaşka sorunların önünü açacaktır.

Kullanmadığınız programları silin:

windows programlar

Bilhassa geniş bir dahili depolama alanına sahip olan bilgisayar kullanıcıları bol bol program yüklerler fakat depolama alanınız geniş bile olsa unutmayın, her program bilgisayar performansını olumsuz yönde etkileyecektir. bu nedenle kullanmadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırmalısınız.

Yüklü fakat kullanmadığınız programlar devamlı olarak bilgisayar belleğini ve önbelleğini işgal ederler. İşinize yaramayan programların arka planda yaptığı işlemler yüzünden bilgisayarınız yavaşlıyor olabilir. Kullanmadığınız programları Uygulamalar sayfası üzerinden ayrıntılarıyla kaldırabilirsiniz. 

Başlangıç programlarını sınırlayın:

Adım #1: Buradan AutoRuns programını indirin ve kurulumu tamamlayın. Adım #2: Programı çalıştırın. Adım #3: Karşınıza açılış programlarınızın olduğu bir liste çıkacak. Adım #4: Buradan, ilk olarak çalışmasını istemediğiniz programların yan tasdik kutusu abes bırakın. Adım #5: Tüm seçimleri yaptıktan daha sonra Işlenmiş butonuna tıklayın. Adım #6: Bilgisayarı her tarafta başlatın.

autoruns

Kullanıcıların bilgisayar performans artırma nedenleri aralarında en sık karşılaşılan bilgisayarım yavaş açılıyor sorunudur. Bilgisayarın yavaş açılmasının en büyük nedeni başlangıç sırasında gereksiz programların da açılıyor olmasıdır. Windows AutoRuns programı ile başlangıç programlarınızı saptama edin ve gerekli olmayan hiçbir programın ilk olarak otomatik olarak açılmasına müsade vermeyin.

Gereksiz dosyaları temizleyin:

geri dönüşüm kutusu

Değişmez diskinizi sadece kullanmadığınız programlar yok, düşüncesiz dosyalar da meşgul eder. Bilhassa bilgisayarınızın kısıtlı bir dahili depolama alanı varsa ara sıra Geri Değişim Kutusu’nun batmış olması bile bilgisayar performansını negatif etkileyecektir.

Geveze dosyalardan kurtulmak için elbette başlangıçta Geri Değişim Kutusu’nu boşaltın. Arkasından bundan böyle ihtiyacınız olmayan dosyaları silin. Son olarak bilgisayarınızdaki dosyaları harici depolama aygıtlarına ya da bulut depolama hizmetlerine yedekleyin ve silin. Bilgisayarınızda sadece defalarca ihtiyacınız olan, manâlı dosyalar kalsın. 

Aynı anda daha eksik program çalıştırın:

İnternet tarayıcısında açık sekmeler, arkada çalışan programlar, benzer anda virüs taraması, bir yana güncelleme yükleniyor derken bilgisayarınız şaşkına dönecek ve zaten yorgun donanımları bu dek aksiyonu kaldıramayacaktır. Hatta böyle durumlarda bir takım bilgisayarların kendini kapattığını bile görebilirsiniz.

Tüm bunları dikkate alarak; bilgisayarınızda benzer anda olabildiği kadar eksik program çalıştırmayı deneyin. Örnek atamak gerekirse; güncelle yüklenirken internet tarayıcısını kapatın veya virüs taraması yaparken bir zaman bilgisayarınızdan uzakta durun. Aynı şekilde internet tarayıcısında açık olan çok fazla sekme de bilgisayar performansını düşürecektir. 

Performans seçeneklerinizi düzenleyin:

Adım #1: Dosya Gezgini’ni açın. Adım #2: Bu Bilgisayar üstünde sağa tıklayın. Adım #3: Özellikler seçeneğine tıklayın. Adım #4: Gelişmiş Sistem Ayarları sekmesini genişletin. Adım #5: Gelişmiş sekmesini açın. Adım #6: Performans başlığı altındaki Ayarlar butonuna tıklayın. Adım #7: Buradan bilgisayar performansınızı artıracak düzenlemeleri yapın. Adım #8: Uygula ardından Hazır butonuna tıklayın. Adım #9: Bilgisayarı her yerde başlatın.

windows performans seçenekleri

Bütün işletim sistemlerinin arayüzünde olduğu gibi Window işletim sisteminin arayüzünde de bir takım işlemlerin kullanıcının gözüne daha hoş gelmesi için kullanılan görsel efektler ve animasyonlar vardır; pencere hareketleri, imleç gölgesi, kayma efektiyle gelen araçlar gibi. Fakat bütün bunlar bilgisayar performansını negatif etkileyecektir.

Bilgisayarınızda görüyor olduğunuz her bir hareket bilgisayar işlemcisini meşgul eder. Ekranda sistem kaynaklı ne değin pozitif hareket varsa cihaz böylece yorulacaktır ve zaten halsiz bir bilgisayar daha da yavaşlayacaktır. böylece, performans seçeneklerini en temel düzeye getirmelisiniz. Belki görsel kalitesi birazcık zayıflayacaktır ancak bu başarılı bir bilgisayar performans artırma yöntemidir. 

Bilgisayarınızı ahenkli olarak her yerde başlatın:

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları bilgisayarın kapağını kapatıp uyku moduna alıyorlar veya masaüstü bilgisayar kullanıcıları bilgisayarı kendi haline bırakarak uyku moduna girmesine niçin oluyorlar. Tekrar kullanıma devam etmek için pratik bir yol olarak görülebilir fakat bu durum, bilgisayarın bir lahza olsun dinlenmeden çalışıyor olduğu anlamına geliyor.

Eğer bilgisayarın uzun süreli kapalı kalmaması gerekiyorsa en azından belirli aralıklarla tekrar başlatın. Her Yerde başlatılan bilgisayar çalışan yazılımları durdurur, önbelleği temizler ve hatta minik performans sorunlarını ortadan kaldırır. Sahiden en doğrusu bilgisayarınızı en azından gece uyurken ayrıntılarıyla kapatmak ve birkaç saat kapalı bırakmaktır. 

RAM gücünüzü artırın:

Adım #1: Bir USB sürücüsünü bilgisayarınıza bağlayın. Adım #2: Bu Bilgisayar sayfasını açın. Adım #3: Sürücünüz üstünde sağa tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayın. Adım #5: ReadyBoost sekmesini açın. Adım #6: Buradan işlemci gücü olarak kullanılacak alanı seçin. Adım #7: Uygula gerisinde Bitmiş butonuna tıklayın.

ReadyBoost

Windows işletim sisteminin RAM gücü artırma arabulucu olan ReadyBoost ile faal olarak kullanmadığınız bir USB belleği, bilgisayar performans artırma işlemi için kullanabilirsiniz. Örnek saptamak icabında 1 GB olan bilgisayar RAM’inize ReadyBoost ile 1 GB daha eklerseniz RAM gücünüz 2GB olacaktır. Bu bilgisayar performansı üstünde gözle görülür bir olumlu tesir yaratacaktır.

Düzenli virüs taraması yapın:

antivirüs

Bilgisayar performansını düşüren nedenler arasında en sık karşılaşılanlardan bazıları bilgisayarınızın kapmış olduğu virüsler ya da bilgisayarınıza sızmış olan kötü amaçlı yazılımlardır. Virüse veya kötü amaçlı yazılıma maruz kalan bir bilgisayar uyarı çeken bir performans düşüşü yaşayacaktır. 

Böyle bir durumun önüne geçmek için güvenilir bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı ahenkli ve detaylı olarak virüs taramasından geçirmelisiniz. Hatta antivirüs yazılımının faal olarak arka planda çalışıyor olması da oldukça önemlidir. Şüphesiz, arkadaki planda çalışan antivirüs yazılımı da performansınızı düşürebilir ama mümkün tehditler düşünüldüğü süre bu göze alınması gereken bir durumdur.

Sanal hafıza boyutunu düzenleyin:

Adım #1: Dosya Gezgini’ni açın. Adım #2: Bu Bilgisayar üstünde sağa tıklayın. Adım #3: Özellikler seçeneğine tıklayın. Adım #4: Gelişmiş Sistem Ayarları sekmesini genişletin. Adım #5: Gelişmiş sekmesini açın. Adım #6: Performans başlığı altındaki Ayarlar butonuna tıklayın. Adım #7: Buradan Gelişmiş sekmesini açın. Adım #8: Sanal Bellek başlığı altındaki Değiştir butonuna tıklayın. Adım #9: Otomatik yönetme onayını kaldırın ve Özel Ebat seçeneğine tıklayın. Adım #10: Buradan en fazla ve en düşük sanal hafıza boyutunu belirleyin. Adım #11: Bilgisayarı her tarafta başlatın.

windows sanal bellek

Sanal bellek boyutunu desteklemek, bilgisayar performans artırma yöntemleri aralarında en başarılı netice verenlerden bir tanesidir. Sanal bellek boyutunu artırarak RAM ve işlemci kapasitenizi tam performansta kullanabilirsiniz. 

Artık yavaşlayan bilgisayarınızı eski günlerine döndürmese bile daha verimli kullanmanızı sağlayacak, zahmetsizce uygulayabileceğiniz bilgisayar performans artırma yöntemlerini anlattık. Ne yaparsanız yapın bilgisayar performansını artıramıyorsanız yeni donanımlar ekleme veya yeni bir cihaz satın alma ihtimallerini göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Comments
To Top