Haber

Profesörden Türkiye’deki Gönüllü Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlara Önemli Uyarı

Profesörden Türkiye’deki Gönüllü Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlara Önemli Uyarı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Duyumsuzlaşma ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, gönüllü olarak koronavirüs aşısı vurulan vatandaşları ilgilendiren manâlı bir açıklamada bulundu. Vatandaşların, aşı vurulmuş olsalar bile tedbirli olup, salgın kurallarına uymaları gerektiğini söyleyen profesör, aşıların ne dek süreyle etkin olacağının bilinmediğini ifade etti.

Necmettin Ünal, gönüllü olarak koronavirüs aşısı yaptıran isimlerden bir tanesine. Almanya’da üretilen ve Türkiye’de 56 kişiye uygulanan aşının gönüllüsü olan isimlerden Ünal, aşama 3 çalışmalarındaki aşının hiçbir tabi etkisini görmediğini söyledi. Tıp sektörü içinde olduğu için de heyecanlanmadığını gösteren profesör, akşam yemeği yer gibi iki doz aşı vurulduğunu, her şeyin yolunda gitmesi temennisi içinde olduğu ifade etti.

“Kurallara uymaya devam edilmeli”

Necmettin Ünal

Gönüllüler arasında olup, gerçek aşı mı vurulduğunu yoksa plasebo grubunda mı olmadığını bilmediğini söyleyen Necmettin Ünal, kendisinin hangi grupta olduğunu öğrenmeye de meraklı olmadığını açıklama ediyor. Ama yetkililerin bağışıklık konusunda tasdik vermeleri durumunda rahatlayacağını ifade eden profesör, o güne değin da tedbirlere uymaya devam edeceğini belirtiyor. 

Ünal’ın değindiği başka bir konuysa, Türkiye’ye gelecek koronavirüs aşısı sayısı. İlk etapta tedarik edilebilen aşı miktarının ülke genelindeki bağışıklığı sağlamaya yetmeyeceğini açıklayan Ünal, salgının bir zaman daha devam edeceğini oysa sağlık durumu sistemi ve ekonomiye verdiği yükün azalacağını düşündüğünü belirtiyor. Süreçle ilgili net bir şey söylemek için çok erken olduğunu açıklayan profesör, aşıların uygulanmaya başlamasıyla birlikte tablonun şekilleneceğinin altını çiziyor.

Comments
To Top