Haber

Prof. Özkaya, Covid-19 Tedavisini Reddeden Bir Hastanın Akciğerindeki Korkunç Tahribatı Gösterdi

Prof. Özkaya, Covid-19 Tedavisini Reddeden Bir Hastanın Akciğerindeki Korkunç Tahribatı Gösterdi

Covid-19 hastalığı sırasında reçete edilen ilaçların kullanılmasının ne kadar manâlı olduğu sıkça belirtiliyor. İlaçların fazlalığından ve etkisinden tereddüt eden insanlar, hastalıkları boyunca ilaç tedavisini reddedebiliyor.

Göğüs Hastalıkları Kliniğinde tahsis yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, son yapmış olduğu bir mukayese ile ilaç kullanmanın ne kadar kayda değer olduğunu vurguladı. Özkaya, çare süresi baştan başa hap kullanmayan bir hastanın akciğerlerinde yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. 

Yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluğun sebeplerinden biri, hastaların tedaviyi reddetmesi olarak görülüyor

covid-19 ilacı

Covid-19 tedavisinde Favipiravir adlı ilacın birincil günde 8 doz alınması gerektiği, hastaları endişeye düşüren bir koşul oldu ve çoğu hasta Favipiravir ve tedavi amaçlı kullanılan diğer ilaçları kullanmayı reddetti. Uzmanlar, bu durumun son derece ciddi olduğunu, özellikle yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluğun, hastaların tedaviyi reddetmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Bahşedilen ilaçlar kullanılmazsa rahatsızlık önemli bir şekilde ilerliyor

akciğer filmi

Özel bir hastanede görev bölge Şevket Özkaya, durumun ciddiyetini bir hastanın akciğer filminden yola çıkarak dile getirdi. Özkaya, 55 yaşındaki bir hastanın hastaneye ilk geldiğinde çekilen akciğer tomografisi sonucunda, virüsün ciğerlere ciddi bir şekilde tutulum göstermediğini dile getirdi. 

“Hastamız 55 yaşında olduğu için her lahza ilerleyebilir korkusuyla Afiyet Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik.” ifadelerinde yer alan profesör, sonradan hastanın ilaçları reddettiğini öğrendiğini dile getirdi. Aynı hasta, 1 hafta sonra solunum yetmezliği sebebi ile yeniden acile gelmiş ve yukarıdaki fotoğraftan anlaşılacağı üzere, çekilen tomografide virüsün akciğerleri iyice sardığı ve büyük bir harabiyet yaşandığı gözlemlenmiş. Özkaya, solunum yetmezliği nedeniyle hastanın yoğun bakıma alındığını dile getirdi. 

“Virüs enfekte ettikten bir vakit daha sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona niçin oluyor”

Covid-19 testi

Şevket Özkaya, evvelden her aileden bir kişiye Covid-19 artı teşhisi konulurken, salgının artmasıyla birlikte ailedeki herkeste bu virüsü görmeye başladıklarını belirtti. Profesör, teşhis konulduktan sonra Afiyet Bakanlığı kadar verilen ilaçların mutlaka kullanılması gerektiğini, rahatsızlık vaktinde çare edilmezse ağır solunum yetmezliği ile aleyhinde karşıya kalınabileceğini dile getirdi. 

Özkaya ilaçların önemini vurgulamak adına şu ifadeleri kullandı; “Ailenizi ve toplumu seviyorsanız kurallara uyun ve bakanlığımızın önerdiği tedavilerden kaçınmayın diyoruz. Çünkü virüs enfekte ettikten bir süre sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona niçin oluyor.”

Comments
To Top