Haber

Prof. Dr. Uğur Şahin, Koronavirüs Aşısının Geleceği Tarihi Duyurdu

Prof. Dr. Uğur Şahin, Koronavirüs Aşısının Geleceği Tarihi Duyurdu

Son günlerde bütün dünyanın gözü üstünde olan Prof. Dr. Uğur Şahin, Reuters’e manâlı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech’in kurucularından olan Türk profesör, aşının dağıtımına 25 Aralık tarihinden önce başlanabileceğini duyurdu. Şahin’e tarafından koronavirüs aşısının acil durumlarda kullanılmasına, ABD Gıda ve İlaç Dairesi aralık ayı ortasında, Avrupa Birliği ise aralık ayının ikinci yarısında onay verecek.

Uğur Şahin kadar yapılan açıklamalarda, ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi’ne yapılacak başvurunun cuma günü tamamlanacağı ifade edildi. Konuya yakın olan bir kaynaksa ABD’li yetkililerin 8-10 Aralık tarihinde bu aşı için toplanabileceğini oysa bu tarihin şu lahza için kesinleşmediğini söyledi. ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi de şu lahza için bu aşıyla ilgili herhangi bir yorumlama yapmadı.

Dünya genelinde yaygın aşılama için biraz daha zamana gereklilik var

Koronavirüs aşısı

Uğur Şahin tarafından yapılan talimatlar umut verici olsa da salgının yoklama altına alınması için hala uzun bir süre beklemek gerekecek gibi görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden Mike Ryan tarafından yapılan açıklamalarda, dünya genelinde önemli oranda aşılama yapılabilmesi için, 4 ila 6 ay daha zamana gereksinim olduğu ifade edildi. Zaten aşının geliştiricilerinden olan Pfizer kadar yapılan talimat da pozitif umutlanmamız gerektiğinin açık bir göstergesi.

Pfizer, 2020 yılı için 50 milyon doz aşı üretileceğini açıkladı. Bu aşı miktarı, 25 milyon insanın salgından korunmasını sağlayacak. Yeter mi? Kesinlikle hayır. İşin daha da fena tarafı ise Pfizer’e göre 2021 yılında, 1,3 milyar doz aşı üretimi gerçekleştirilecek. Bu da 500 milyondan birazcık daha pozitif insanın önümüzdeki sene aşılanacağı anlamına geliyor ki açık konuşmak icabında bu da dünya geneli için çok küçük. Zira dünya nüfusu 7,5 milyarı aşalı uzun zaman geçti.

Pfizer ile BioNtech’in aşısı, önce İngiltere ve ABD’ye gidecek

BioNtech koronavirüs aşısı

Edinilen bilgilere tarafından ABD ve İngiltere’deki sağlık durumu çalışanları, Pfizer ile BioNtech’in koronavirüs aşısının uygulanacağı birincil grup olacak. Pfizer tarafından yapılan açıklamalarda ise Brezilya ile anlaşmaya varıldığı, 2021 yılında milyonlarca doz aşının teslim edileceği ifade edildi. Hem Avrupa Birliği, Almanya ve Japonya ile de anlaşmaya varan şirket, bu ülkelere de aşı sevkiyatı yapacak.

Türkiye, koronavirüs aşısı sürecinin neresinde?

Açık konuşmak gerekirse Türkiye’nin, lahza itibarıyla çok büyük bir meselesi var. Şöyle ki; bugüne kadar ne Fahrettin Koca ne de öteki yetkililer, Pfizer ile BioNtech’in aşısıyla ilgili net bir şey söylemediler. Yani vasilik oranı yüzde 95 civarında olan aşının Türkiye’ye gelip gelmeyeceği, gelecekse bunun kaç adetle sınırlı olacağı gibi ayrıntı süresiz. zaman zaman yapılan açıklamalarda yerli aşı vurgulanıyor olsa da bu aşılar için uzunca bir sürenin olduğu ifade ediliyor. 

Comments
To Top